Xwebûn gazetesi dijital yayına geçti

Kürtçe yayın yapan Xwebûn, koronavirüs salgını nedeniyle dijital yayına geçti.

Haftalık Kürtçe gazete Xwebûn, koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle dijital yayına geçti. Salgınla birlikte getirilen kısıtlamalar kapsamında birçok kente giriş çıkışların kapatılmasından dolayı, gazete PDF olarak internet sayfası üzerinden okurlarına ulaşacak.

'ÖNLEMLER ALMAMIZ GEREKTİ'

Editör yazısında şunlar kaydedildi:
“Xwebûn okurlarına selamlar; bir süredir zorluklara rağmen ana dilimizde gazete çıkarıyoruz. Bu bizim için mutluluk ve onurdur.
Koronavirüsü dünyaya hızla yayılıyor. Korona günlerinde haftada bir gün dahi olsa Kürt dili severlerine haber ulaştırmak için çaba gösterdik. Şüphesiz, gazete emekçileri olarak bizlerde salgına karşı kimi tedbirler aldık. Gazete emekçileri bir süredir evlerinden çalışmalarını sürdürüyor. Haftada bir gün 3-4 arkadaş bir araya gelerek, gazeteyi hazırlıyoruz.
Korona yaşamımızın bir parçası haline geldi. Küresel bir sorun olduğu kadar aynı zamanda yaşamsal bir sorun olarak karşımızda duruyor. Herkes kendisini tecrit altına alıyor, toplum birbirinden uzaklaşmak durumunda kalıyor ve her şey online ve dijital oluyor. Bu nedenle dünyada birçok gazete dijital yayına geçti.

İNTERNET SAYFASINDAN OKUNABİLECEK

Salgının ulaştığı boyut nedeniyle biz de birtakım yeni önlemler almak durumdayız. Bu haftadan sonra dijital veya online yayın çalışmalarına ağırlık veriyoruz. Yine her hafta aynı gün gazetemizi hazırlayarak, internet sitemiz üzerinden okurlarımıza ulaştıracağız. Okurlarımız ve Kürt dili gönüllülerinin www.xwebun.org internet sayfası üzerinden gazetemizi takip etmesini istiyoruz.
Aynı zamanda hem gazete arşivi için hem de gazeteye dokunmak isteyenler veya arşiv yapmak isteyenler için her hafta için az sayıda baskı yapılacak. Ayda bir -gazetenin 4 sayısı birlikte- kargoyla okurlarımıza ulaştıracağız. Ayda bir gazetenin 4 sayısına ulaşmak isteyenler, ad-soyad, adres ve telefon bilgilerini, [email protected] e-posta adresimize gönderebilirler.
Vücudumuzu ve beynimizi bütün virüslerden koruyalım.”