25 yıldır kayıp Kerevan İrmez'in akıbeti soruldu

Kayıpları yakınları, Silopi’de 25 yıl önce Silopi'deki gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Kerevan İrmez'in akıbetini sordu.

Kayıp yakınları ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şubesi üyeleri her hafta düzenledikleri "Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” eyleminin yapıldı. Bu hafta 624'üncüsünü düzenlenen eylem salgın nedeniyle online gerçekleştirildi. 

Bu hafta 15 Ekim 1995'te cezaevinden tahliye olduktan bir kaç gün sonra Şırnak'ın Silopi ilçesindeki evine özel hareket ve sivil polisler tarafından yapılan baskınla gözaltına alınıp, o günden sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Kerevan İrmez'in kaybedilme hikayesi hatırlatıldı.

İrmez'in kaybedilme öyküsünü İHD Amed Şube Sekreteri Yüksel Aslan Acer anlattı. 

Olayın görgü tanıklarının, gözaltına alınan İrmez'in Silopi'ye bağlı Bêspin Köyü'ndeki jandarma karakoluna götürüldüğünü söyleyen Acer, olay sonrası İrmez'in aile bireylerinin Silopi İlçe Emniyeti'ne başvurduğunu, ancak emniyet yetkililerin İrmez'i gözaltına almadıklarını söylediğini aktardı. 

Yaşanan olaydan kısa bir süre sonra Kasrik Boğazı civarında başı kesilmiş bir cesedin bulunduğunu belirten Acer, "Bulunan cesedin üzerinde çok ağır işkence izlerine rastlanır. Ceset Kerevan İrmez’e ait olabileceği düşünülerek, aileye haber verilir. İrmez’in ailesi olay yerine gider ancak cesedin Kerevan İrmez’e ait olmadığı anlaşılır" diyerek, İrmez'den gözaltına alındığı günden bugüne haber alınamadığını dile getirdi. 

‘ADALET İSTİYORUZ’

Kayıplar için adalet arayışlarına salgın koşullarında da devam ettiklerinin altını çizen Acer, insan hakları savunucuları olarak ısrarla kayıpların faillerinin ortaya çıkarılmasını, yargılanmasını ve adaletin sağlanmasını talep ettiklerine vurgu yaptı.