Şengal, yüksek duvarlar ve tel örgülerle kuşatılmak isteniyor

Ankara, Hewlêr ve Bağdat üçgeninde sistematik saldırıların hedefi olan Şengal, yüksek duvarlar ve tel örgütlerle kuşatılmak isteniyor. Şengal Meclisi Eşbaşkanı Xezal Reşo, Şengal’in tehlikeli bir süreçten geçtiği konusunda uyardı.

Irak askeri güçlerinin Şengal çevresindeki hareketliliği giderek tırmanıyor. Şengal ile Rojava arasındaki bağlantının koparılması amacıyla duvar örülmeye başlandı.  Sınırları koruma adına başlatılan bu kuşatma Rojava ile sınırlı kalmadı, Êzidîler ile Arap köyleri arasındaki bağlantı da koparılmaya çalışılıyor.

Şengal sınırına 5 kilometre kadar mesafede tel örgütler kurularak Arap köyleri ile ilişkilerin kesilmek istemesi, halkın tepkisine neden oldu. Şimdilik bu plan askıya alınmış durumda. Ancak tehlike sürüyor.

Rojava ile Şengal arasında ise beton duvarlar örülmeye başlandı. 250 kilometre uzunluğunda, 3 metre yüksekliğinde, 75 santimetre kalınlığında bir duvarın inşa edilmesi öngörülüyor. İnşaa çalışmaları başladı.

ANF’ye konuşan Şengal Demokratik Özerklik Meclisi Eşbaşkanı Xezal Reşo, duvarın oluşturacağı potansiyel tehditlere işaret etti. 2014’te DAİŞ saldırdığında Şengallilerin, Rojava sınırına geçerek daha büyük katliamlardan kurtulduğunu hatırlatan Reşo, “Şimdi o sınır tamamen kapatılıyor. Bu durum başta Êzidî toplumu olmak üzere tüm bölge sakinleri için tehdit oluşturuyor. Ayrıca Êzidîler ile Arapları birbirinden koparma çabaları var” dedi.

Duvarın sınırları korumak için değil, Şengal’i kuşatmaya dönük olabileceğine işaret eden Reşo, eğer sınırları korumak istiyorlarsa sadece Şengal değil, tüm sınırlarda güvenliğin artırılması gerektiğini ifade etti.

Reşo, “Şengal’i kuşatmak istiyorlar. Bu planı Irak hükümeti tek başına yürütmüyor, Türk devleti ve KDP ile işbirliği içinde yapılıyor” diye ekledi.

Şengal için öne sürülen gerekçeler arasındaki “DAİŞ”in de Şengal’de değil, Irak içlerinde örgütlendiğine dikkat çeken Reşo, “DAİŞ kendisini burada değil, Irak içlerinde yeniliyor” dedi.

Duvar inşasının engellenmesi için Şengal halkı olarak ellerinden geleni yapacaklarını vurgulayan Reşo, kendi topraklarında kuşatma altında değil, özgür yaşamak istediklerini kaydetti.

Reşo, “Şengal bugün büyük bir tehlikeden geçiyor. Halkımız bilmeli ki, bu duvar onları koruyamaz. Halkımızın duvar inşasına karşı çıkması gerekiyor. Sınırları koruyanlar bizzat DAİŞ’in geçmesine izin verdi. Bu kirli bir plandır ve halkımızı kandıramazlar” şeklinde konuştu.