Açlık grevindeki tutsaklar: Talepler karşılanmazsa eylem büyüyecek

Urfa T Tipi 2 No’lu Kapalı Cezaevi’ndeki açlık grevi 4. gününde. Tutsakların suya ulaşmasının da engellendiği öğrenildi. Talepler karşılanmazsa bütün tutsakların açlık grevine gireceği duyuruldu.

Urfa T Tipi 2 No’lu Kapalı Cezaevi’nde artan hak ihlallerine karşı 5 tutsağın başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 4’üncü gününde. Tutsaklar, aileleri aracılığıyla cezaevindeki hak ihlallerini aktardı.
Sıcaklığın 45 dereceyi bulduğu Urfa’da, tutsaklar su sorunu da yaşıyor. 29 yıldır farklı cezaevlerinde kalan ve 4 gündür açlık grevinde olan Kasım Karataş, kızı Gülistan Karataş aracılığıyla, taleplerin karşılanmaması durumunda bütün tutsakların açlık grevine başlayacağını açıkladı.

TUTSAKLAR YAŞADIKLARINI AKTARDI

Gülistan Karataş, babasıyla görüşmesine dair şunları söyledi:
"Hasta tutukluların tedavi edilmesi, görüş saatlerinin düzenlenmesi, tüm haklarının kendilerine verilmesi, sosyal, ortak alan haklarının yerine getirilmesi ve su sorunun giderilmesi amacıyla başladıklarını aktardı. Günde12-13 saat su verilmiyor. Babam cezaevine yeni getirilen kişilerin çıplak arama uygulamalarına maruz kaldığını, yazdıkları mektupların ‘Disiplin cezası var’ denilerek gönderilmediğini söyledi. Babam, Ferhat Durdu adındaki bir arkadaşlarının cezası bitmesine rağmen disiplin cezası olduğu gerekçesi ile 5 aydır tahliye edilmediğini söyledi. Bir odada 23 kişi kaldıklarını ve cezaevinde her geçen gün sorunların katlanarak büyüdüğünü, yine keyfi olarak havalandırma kapılarının çok geç açıldığını söyledi. Babam taleplerinin karşılanmaması durumunda bütün arkadaşlarının açlık grevine gireceğini söyledi.”

‘BASKININ DIŞARIYA YANSIMASINI İSTEMİYORLAR’

Kamuoyunu sorumluluk almaya çağıran Karataş, “Babam yaşadıkları sorunları 11 madde halinde bütün sivil toplum kuruluşlarına göndermek istediklerini, bu mektupların cezaevi yönetimi tarafından işleme alınmadığını söyledi. Babam cezaevi yönetiminin içerideki sorunların dışarıya yansıtılmasını bu şekilde engellediklerini söyledi" dedi.

SUYA ULAŞMALARI ENGELLENİYOR

Yine 4 yıl 10 aydır cezaevinde olan Mahmut Tutal’ın babası Emin Tutal ise "Oğlum en büyük sorunlarının su olduğunu söyledi. Bu hastalığa rağmen sürekli suyun kesildiğini ve suyun kendilerine kısa aralıklarla verildiğini söyledi" dedi.