Amed'de siyasi soykırım operasyonu: 14 gözaltı

Amed'de gerçekleştirilen siyasi soykırım operasyonunda aralarında siyasetçi ve sendikacıların da olduğu en az 14 kişi gözaltına alındı.

Amed'de yaşayan siyasetçi, sendikacı ve Barış Anneleri'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin adreslerine baskın yapıldı. Polisler sabah erken saatlerde yaptığı baskınlarda en az 14 kişiyi gözaltına aldı.

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şunlar:

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Örgütü yöneticileri Hüseyin Baran, Mehmet Asena, Şeyhmus Yavuz, HDP Bağlar İlçe Eşbaşkanı Nasır Yelter, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Örgütü yöneticileri Yasemin Akengin, Ali Alkan ve Mehmet Süslü, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) İl Eşbaşkanı Erkan Keskin, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES)  Şube Yöneticisi Gülhan Tekin, Eğitim Sen 2 Nolu Şube Eşbaşkanı Arzu Koç, Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkan Yardımcısı Bayram Bozyel, TMMOB Makine Mühendisleri Odası Şube Yönetim Kurulu üyesi Arin Zümrüt, TÜM BEL-SEN Şube Eş Başkanı Baki Öndeş ve Barış Anneleri Meclis üyesi Vesiye Yiğit. 

Gözaltına alınanlar Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldükleri öğrenildi.