Bazên Zagrosê Hamlesi'nde Rojhilatlı bir savaşçı

Mam Reşo alanında konumlanmaya çalışan işgalci güçlere darbe vurmaya giderken en ufak bir kaygı, tereddüt yaşamadı gerilla Adıl. Çantasını ilk sırtlayan, silahını ilk omuzlayan oydu.

Nisan ayından itibaren gerillanın Zagroslar’da başlattığı hamleye Bazên Zagrosê denilmesi boşuna değil. Bu hamleyi gerçekleştirecek ve bu savaşı zafere götürecek gerillaların karakterinden geliyordu bu isim. Aynı zamanda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın savaş perspektiflerinde dile getirdiği ‘şahin vuruşu’ tarzında gerçekleştirilecek eylemlerin bir talimatıydı. Ancak en çok da Zagroslar’da yıllardır mücadele eden gerillalara bir yüceltmeydi bu isim. Şahinler yükseklerde yaşar, uçurumlardan kanatlanır ve dağların doruklarında yuvalarını yapar. Aynı bu yüksek ve heybetli dağlarla bütünleşen gerillalar gibi. Aynı Adıl gibi...

Adıl Çekdar 2020 yılının sonbaharında Avaşin eyaletine gelen Rojhilatlı genç bir gerilla. Serdeşt’te dünyaya gelmiş ve Kürdistan dağlarında şehit olan akrabalarından etkilenerek mücadelenin yolunu tutmuş. Avaşin eyaletine gelmeden önce Kürdistan’ın farklı alanlarında ve çalışmalarda yer alan Adıl, gördüğü sabotaj eğitiminden sonra Avaşin bölgesinin en zorlu alanlarından biri olan Girê Sor’a gitmişti. O, her defasında gerillaya kaç yıldır katılmış olmasına rağmen ilk defa Girê Sor’da gerillacılığı bu kadar derinden hissettiğini söylüyor, gerilla olunacaksa yükseklerde gerilla olunmalı diyordu. Bu yüzden Avaşin’de kaldığı süre içerisinde başta Girê Sor ve Kartal tepeleri olmak üzere hep yükseklerde yaşadı, yükseklerde mücadele etti.

EN ZOR GÖREVLERDE EN ÖNDEYDİ

En yükseklerde olmanın yüceliğiyle yaşıyordu Adıl. Devrimciliğin amentüsü olan anlam gücü ve ciddiyetine bu yücelerde kavuşmuştu. Çalışmalarında, yaşamında ve her sözünde hep ciddi, hep anlam doluydu. Yakın çevresinin hep merak ettiği de buydu. Hem her şeye bu kadar ciddi yaklaşıp, aynı zamanda nasıl bu kadar güleç ve coşku dolu olabilir bir gerilla? Yücelerin ona kazandırdığı sırdı bu. Zagroslar’da Apocu ciddiyetin ve yoldaşça sıcaklığının Adıl’ın yüreğine ve zihnine yansımasıydı. Hep en zor görevlere en önden giden, hep en ağır yükü kaldıran, hep en çok yürüyendi Adıl. Şimdi en çok savaşma zamanıydı onun için.

Yaşamda nasıl öncüyse, 23 Nisan tarihinde Avaşin’de başlayan savaşta da öncü ve cesaretli bir gerilla olmayı bilmişti. Hiçbir göreve, bu savaşa ve yoldaşlarına hizmet edecek hiçbir eyleme hayır dediğini göremezdiniz Adıl’ın. Bu yüzden 10 Mayıs tarihinde Mam Reşo alanında konumlanmaya çalışan işgalci güçlere darbe vurmaya giderken de en ufak bir kaygı, tereddüt yaşamadı. Çantasını ilk sırtlayan, silahını ilk omuzlayan yine oydu.

11 MAYIS GÜNÜ ŞEHADETE ULAŞTI

Operasyon başlamadan birkaç gün önce iddia ve kararlığını belirten cümleleri şöyle dile getirmişti gerilla Adıl: "Eğitimden sonra Avaşin eyaletine geldiğimde kış süreci başlamıştı. Bu da çalışmalarımızın üzerine yoğunlaşmamız açısından bir fırsattı. Şimdi önümüzde bahar ve yaz süreçleri var. Pratiğe gideceğiz. Amacımız 2021 yılında düşmanı zayıflatmak değil, tamamen yenmektir. Düşman tekniğini branşlarımızla boşa çıkaracağız. Bu yılı zafer yılına çevirmek için benim de yoğunlaşmalarım var. Gerçekleştireceğimiz eylemlerle düşmana darbe vurmak istiyoruz. Düşman yanlış bir yer seçti ve Zagroslara geldi. Geldiklerine kesinlikle pişman olacaklar. Nasıl Garê’de yenildilerse burada da mutlaka yenilecekler.’"

Bu iddia ve kararlılıkla yoldaşları Bahoz Rojhat, Agir Arnos, Canpolat Musul, Sidar Amed ve Mahir Amed ile beraber yola çıkan Adıl Çekdar 11 Mayıs 2021 tarihinde Mam Reşo yolu üzerinde iken Türk ordusunun gerçekleştirdiği bombardımanlarda şahadete ulaştı. Yaşamı, cesareti, Rojhilati kişiliği, yoldaşlığı ve savaşıyla genç yaşını çok çok aşan bir bilgeliğe sahipti gerilla Adıl... Şimdi onun ve onunla beraber şahadete ulaşan yoldaşlarının intikamı için gerçekleştirilen tüm eylemler, Avaşin’de Türk ordusuna vurulan her darbe Adıl’ın ardılı olabilmek, onun yaşam ve savaş yüceliğine erişmek içindir...