DTK, DBP ve HDP'den Kürt birliği için esnaf ziyaretleri

DTK, DBP ve HDP heyeti, Kürt ulusal birliğine dair yürütülen çalışmalar kapsamında Siirt’in Eruh ilçesine giderek, kentte bulunan esnafı ziyaret ederek, sohbet etti.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi  (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) oluşan bir heyet, Kürt ulusal birliğine ilişkin yürütülen çalışmalar kapsamında Siirt bir dizi görüşmeler yaptı. Heyet içerisinde, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, DBP eşbaşkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayandır, HDP Grup Başkan Vekilli Meral Danış Beştaş, HDP Siirt Milletvekilli Sıdık Taş yer aldı. 

İlk önce Siirt’in Eruh ilçesine geçen Kürt siyasetçiler, ilçe merkezindeki esnafları ziyaret etti. DTK, HDP, DBP heyeti, yoğun ilgisiyle karşılaştıkları esnaflarla ülkenin siyasi, ekonomik ve sosyal durumuna dair sohbetlerde bulundu.  

Yapılan bu sohbetlerde halk, Kürtlerin güç birliği oluşturması yönündeki beklentilerini dile getirdi. 

Ulusal birliğin sağlanması konusunda sürdürdükleri çalışmalar kapsamında Siirt’te 3 günlük bir programları olduğunu dile getiren DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, esnafları gerçekleştirecekleri bu programlara katılmaya davet etti. 

Programlarına dair basın mensuplarına bilgi veren Aydeniz, AKP-MHP iktidarının yoğunlaşan saldırılarının karşında ulusal birlik çalışmaları başlattıklarını dile getirdi.

Amed, İstanbul, Şırnak ve Van’ın ardından Siirt’e geldiklerini söyleyen Aydeniz, “Kürt halkı için önemli bir yer olan Eruh’ta başladığımız programda yoğun bir ilgiyle karşılaştık. Programımız yarın Kurtalan, diğer gün ise Siirt kent merkezinde gerçekleştireceğimiz ziyaretler ile devam edecek. Siirt programının ardından Batman’da 25 ile 29 Ocak tarihlerinde bir programımız olacak. Batman’daki programın kitlesel bir şekilde geçmesi için çalışmalarımız devam ediyor. Bugünkü coşkuyu tüm çalışmalarımızda göreceğiz. Halkın katılım ile birlikte” dedi.

 

İlçe halkının atıkları sloganlar ve çektikleri zılgıtlar eşliğinde HDP İlçe Örgütü binası önünde son bulan esnaf ziyaretinin ardından heyet daha sonra aile ziyaretlerine başladı.