‘Gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılsın’

Amed’de 100’ü aşkın kişinin gözaltına alınmasına tepki gösteren Amed Emek ve Demokrasi Platformu, gözaltındakilerin derhal serbest bırakılmasını istendi.

Amed Emek ve Demokrasi Platformu, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) soruşturması kapsamında 100'ü aşkın kişin gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Yazılı açıklama ile tepkisini gösteren Platform açıklamasında, "Demokratik kitle örgütlerinin sesini kısmaya yönelik bu operasyonel durumun AKP ve MHP’nin yanında yer almayan tüm sivil toplum örgütlerine yönelik bir saldırının olduğunu görmekteyiz. Çağırdıklarında ifadeye gidebilecek olan arkadaşlarımızın ev baskınları ile gözaltına alınması olayı kreminize etmeye yönelik olarak değerlendiriyoruz. Muhalif tüm sivil toplum örgütlerini kendisine hedef olarak seçmiş durumda, sivil toplum aktivistlerini baskı, tehdit ve gözaltına alarak, tutuklayarak sindirmeye çalışmaktadır. Tek bir farklı ses duymaya tahammül etmeyen AKP MHP hükümeti toplumu faşizan yöntemlerle yönetmeye çalışıyor. Katıldıkları sendikal faaliyetler gerekçe gösterilerek yapılan bu hukuksuz uygulamalar neticesinde anlıyoruz ki AKP hükümeti sendikalarımızı, anayasal haklarımızı yok saymakta, eylem ve etkinliklerimizi kriminalize etmeye çalışmakta ve böylece yaptıkları tüm kirli işlerinin de üstünü kapatmaktadır. Bu tür keyfi gözaltına alınışlar bizim meşru demokratik hukuki haklarımızı kullandırmamaya yönelik genel tüm STK’lara karşı bir gözdağı olarak değerlendirmekteyiz" ifadelerine yer verildi.

Demokratik kitle örgütleri üzerinde hukuk eli ile kurulmaya çalışılan bu tür baskılardan derhal vazgeçilmesi ve gözaltına alınanların derhal serbest bırakılması çağrısının yapıldığı açıklamada, "Mevcut iktidarı sivil toplum kuruluşlarına yönelik gerçekleştirdiği bu hasmane tutumunun hiç kimseye bir faydasının olmayacağını, aksine ülkeyi kaosa sürüklediğini belirtmek istiyoruz. Bizler demokratik kitle örgütleri olarak Arkadaşlarımız bırakılıncaya kadar demokratik hukuki tüm haklarımızı kullanacağımızı kamuoyuna deklere ediyoruz" denildi.