Hozat’ta askerlerin çıkardığı yangın üç köye daha ulaştı

Dersim’in Hozat ilçesinde askerlerin açtığı ateş sonucu Dereköy ve Gedikler köylerinde başlayan orman yangını, Ormanyalı, Boydaş ve Çakmaklı köylerine yayıldı.

Dersim’in Hozat ilçesinde askerlerin 30 Temmuz’da başlattığı operasyonda, Dereköy ve Gedikler köylerinin kırsal kesimlerinin bombalanması sonucu orman yangını çıktı. Dereköy ve Gedikli köylerinde üç gündür süren orman yangını, Ormanyalı, Boydaş ve Çakmaklı köylerine yayıldı. 

Dersim’deki siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin üye ve yöneticileri, halkla birlikte yangına müdahale etmek amacıyla köylere doğru yola çıktı. Hozat’ın ilçe girişinde durdurulan gruplar, polisler tarafından engellendi. Valilik kararını gerekçe gösteren polis ile gruplar arasında tartışma yaşandı. Engellemelere rağmen grup ilçeye giriş yaptı. CHP’li milletvekillerinin valilik ile yaptığı görüşmenin ardından siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerinden oluşan heyetin, yangın bölgesine gitmesine izin verildi. 

Oluşturulan 10 kişilik heyet, gazetecilerle birlikte yangın bölgesine doğru hareket etti. Ancak heyet Çaytaşı köyü yakınlarında askerlerce durduruldu. Yangın bölgesinin “özel güvenlik bölgesi” olduğunu öne süren askerler, heyetin bölgeye girişine izin vermedi. 

Heyet, engelleme üzerine bölgeden ayrıldı. 

Hozatlılar, yangının askerler tarafından bilinçli olarak çıkarıldığını söyledi. Yangın bölgesinin 1990’lı yıllarda boşaltılan köyler olduğunu ve yıllardır girişlerin engellendiğini aktardı.