Kayıp yakınları, 1995'te 'kaybedilen' Tekin'i sordu

Kayıp yakınları, 1995’te işyerine giderken kendisinden bir daha haber alınamayan Düzgün Tekin’in akıbetini sordu. Tekin’in cenazesinin bulunduğu yerin krokisini veren tutsak Kasım Açık’ın katledildiğine de dikkat çekildi.

Kayıp yakınları ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şubesi’nin her hafta düzenlediği “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” eyleminin 610'uncu haftası kapsamında internet üzerinden video yayımlandı. Eylemde, 21 Ekim 1995 tarihinde İstanbul Bağcılar ilçesindeki akrabalarının evinden Bayrampaşa’da bulunan işyerine gitmek üzere ayrılan ve kendisinden bir daha haber alınamayan Düzgün Tekin’in akıbeti soruldu.

TEKİN'İN HİKÂYESİ

Kayıp hikâyesini okuyan İHD Amed Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Altıntop, 21 yaşındaki Düzgün Tekin’in, tekstil işçisi ve DİSK Tekstil 2 No’lu Şube delegesi olduğunu aktardı.
Altıntop, 21 Ekim 1995 tarihinde kendisinden haber alınmayan Düzgün Tekin’in bu tarihten önce etrafındaki kişilere sürekli değişik arabalar tarafından takip edildiğini söylediğini aktardı. Tekin’in kendisini takip eden araçları bildiğini, hatta birinin plakasını bir kâğıda yazıp eve bıraktığını belirten Altıntop, “Yazıp bıraktığı 34 F 6676 plakalı araç, onu kaçıran araçlar arasındaydı. Düzgün’ün eniştesi de İHD İstanbul Şubesi’ne başvuru yaparak evlerinin önünde bir takside iki sivilin sürekli beklediğini ve 21 Ekim 1995 tarihinden sonra bu kişilerin bir daha gelmediğini belirtmişti. 27 Ekim 1995 tarihinde Tekin ailesine gelen telefonda kimliğini açıklamayan bir kişi Düzgün Tekin’in İstanbul Emniyet Müdürlüğü 1. Şubede gözaltında olduğunu, ona para ve giysi götürmelerini söyledi. Bunun üzerine Tekin ailesi, akıbetini öğrenmek için tüm emniyet birimlerine başvurdu, ancak gözaltında böyle bir kişi olmadığı yanıtını aldı” diye kaydetti.
Altıntıop, 10 Eylül 1997 tarihinde Gebze Cezaevi’nde kalan Kasım Açık isimli bir kişinin, Düzgün Tekin’in öldürülüp Kırklareli yakınlarındaki Çadırkent’te bir çöplüğe gömüldüğünü krokilerle açıkladığını kaydetti. Altıntop, Tekin Ailesi'nin bu açıklama üzerine Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurduğunu ancak devlet yetkililerinin ne Düzgün Tekin hakkında ne de kendisini takip eden sivil araç hakkında herhangi bir işlem yapmadığını aktardı. Ailenin kendi imkânlarıyla sözü edilen çöplükte Düzgün Tekin’in cenazesine ulaşmaya çalıştığını ancak başarılı olamadığını ifade eden Altıntop, “Düzgün’den o tarihten beri hiçbir haber alınamadı. Kasım Açık ise yaptığı açıklamalardan sonra kaldığı Gebze Cezaevi’nde öldürüldü” dedi.