‘Kemal bir kez daha katledildi’

Kemal Kurkut davasında katil polis hakkında verilen beraat kararına tepki gösteren ailesi, “Adaletin Kürde işlemediğini bir kez daha gördük. Kemal bir kez daha katledildi” dedi.

Amed’deki 2017 yılı Newroz kutlamasında katledilen 23 yaşındaki üniversite öğrencisi Kemal Kurkut'un davasında katil polisin beraat etmesine tepki gösteren Kurkut ailesi, adaletin bir kez daha katledildiğini söyledi.

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Kemal Kurkut’un ağabeyi Cihan Kurkut, bugünkü duruşmayı, “Adaletin tamamen bittiği an” olarak nitelendirdi. “Bana göre artık ülkede hiç kimsenin güvenliği yok” diyen Kurkut şunları söyledi: “Mahkemeye boşuna geldik, çünkü önceden karar verilmişti zaten. Bunların hepsinin hesabı yapılmış. Avukatlarımız bir buçuk saat boyunca konuştu. Ancak sanık polis her şeyi bir dakikaya sığdırarak beraat aldı. Bundan sonraki süreçte farklı bir karar beklemiyoruz. Farklı bir karar için çok ciddi şeylerin olması gerekiyor. Sanık ‘ben suçlu değilim’ diyor ama suçlu var diyor. Hâkim dönüp de ‘suçluları bulalım’ demiyor. Bu da duruşmanın önceden planlandığı, kurgulandığını gösteriyor. Bundan sonra avukatlarımızla artık ne gerekiyorsa takipçisi olacağız. Bizim amacımız başka Kemallerin bu şekilde öldürülüp cezasız kalmamasıdır. Polis ceza alsa dahi Kemal’i geri getiremeyiz. Ama başka Kemallerin aynı akıbete uğramaması için ceza verilebilirdi. Hakimin sadece vicdanına kalmış olsaydı, yine bir ceza olurdu ama demek ki adaletin çubuğu tamamen kırılmış. Doğrusu adaletin olmadığı bir ülkedeyiz. Adalet herkes için adalettir. Biz bu duruşmayı kesinlikle kabul etmiyoruz. En başından beri adil yargılanma olmadı.”

Ağabey Ercan Kurkut ise davada 3 yıldır bir gelişme yaşanmayacağını sürekli dile getirdiklerini ifade ederek, “Kürdistan’da binlerce cinayet işlendi. Binlerce faili meçhul cinayet yaşandı. Ama hiçbir cinayet bu kadar net değildi. Bu sefer olacak diyorsunuz, adalet yerini bulacak diyorsunuz, öyle zannediyorsunuz. Ama ta olayın ilk anında polislerin görüntülere el koymaya çalışması, valiliğin açıklaması, bizim adalete olan inancımızı tamamen bitirdi. Bu kararı ben en azından bekliyordum. Kendimizi de buna hazırlamaya çalıştık ama hazır değilmişiz. Karardan sonra her birimiz ayrı yerlerdeyiz. Annem, ben, diğerleri, odanın içine sığamıyoruz. Çok üzgünüz. Yanılmak istedik ama olmadı. Bundan sonra ne olacak bilmiyoruz. Kime ne diyeceğiz? Derdimizi kime, hangi devlete anlatacağız? Çaresiziz” dedi.

Verilen kararın beklendiğini dile getiren ağabey Kurkut, şunları söyledi: “Bugün her şey netleşti. En azından sonuçlandı. En azından ruhu artık incinmeyecek. En azından bir daha katledilmeyecek. Kemal bir kez daha katledildi. En azından bu açıdan olumlu bakıyoruz. Uyuduğu yerde rahat uyuyacak. Bugün adalet bir kez daha öldürüldü. En azından Kürdistan’da adaletin Kürde işlemediğini bir kez daha gördük. Biz adaletin öldürüldüğünü düşünüyoruz. Adalet katledildi.”