Siyasi soykırım: Gözaltı sayısı 19'a çıktı

Amed merkezli 5 kentte yapılan siyasi soykırım operasyonlarında gözaltına alınanların sayısı 19'a çıktı.

Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polisler tarafından dün sabah saatlerinde Amed, İzmir, Antalya ve Mardin'de eş zamanlı yapılan siyasi soykırım operasyonlarında HDP, DBP, ESP ve PSK'li siyasetçiler ile birlikte sendikacılar ve bir Barış Annesi’nin bulunduğu 18 kişi gözaltına alınmıştı. 18 kişi hakkında 24 saat avukat yasağı uygulandı.
HDP Sur Belediyesi Meclis üyesi Ömer Filitoğlu’nun da operasyon kapsamında dün Van merkezde polisler tarafından gözaltına alınarak Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’ne getirildiği öğrenildi. Böylece operasyonda gözaltına alınanların sayısı 19’a çıktı.
Gözaltına alınanların gün içinde kısıtlamanın sona ermesiyle avukatlarıyla görüşmesi bekleniyor.

GÖZALTINDAKİ İSİMLER

Gözaltına alınanların isimleri şöyle:

 “HDP Amed İl Örgütü yöneticileri Mehmet Asana, Şeyhmus Yavuz, HDP Bağlar İlçe Eşbaşkanı Nasır Yelter ile İlçe Yöneticisi Hüseyin Baran, HDP Bismil İlçe Eşbaşkanı Şakir Demir, HDP Sur Belediyesi Meclis üyesi Ömer Filitoğlu, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Amed İl Örgütü yöneticileri Yasemin Akengin, Mehmet Ali Alkan, Mehmet Süslü ve Abdullah Dengiz, Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkan Yardımcısı Bayram Bozyel, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Amed İl Eşbaşkanı Erkan Keskin, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES)  Şube Yöneticisi Gülhan Tekin, Eğitim Sen 2 Nolu Şube Eşbaşkanı Arzu Koç, TMMOB Makine Mühendisleri Odası Şube Yönetim Kurulu üyesi Arin Zümrüt, TÜM BEL-SEN Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Baki Öndeş, Barış Anneleri Meclis üyesi Vesiye Yiğit, TUAYDER Yöneticisi Şehrat Uyanık ve Nazife Yiğit.”