Van’da 3 yıldır eylem ve etkinlik yapmak yasak!

Van’da bin 130 gündür uygulanan OHAL yasakları nedeniyle baskılar artmaya başladı. Van’ın her caddesi, sokağı polis ve zırhlı araçlarla tutulurken, halk ise sürekli baskı altında.

AKP-MHP iktidarı keyfi olarak Van’da üç yılı aşkın bir süredir her türlü eylem ve etkinlik yasağı uyguluyor. Van’da süreli hale gelen keyfi yasaklar 15 günde bir uzatılıyor. 21 Kasım 2016’da başlayan yasaklar bin 130 gündür sistematik bir şekilde devam ediyor. Eylem ve etkinlik yasaklarının yanı sıra son yıllarda şehirde yaşanan hak ihlalleri artamaya başladı. İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi'nin verilerine göre, 2016 ile Aralık 2019 sonuna kadar kentte 24 bin 500 hak ihlali yaşandı.

Son 4 yıl içerisinde kentte toplam 2 bin 100 ev baskını yaşanırken, 2 bin 900 kişi gözaltına alındı, gözaltına alınanlardan 635’i tutuklandı. Baskı, gözaltı ve tutuklamaların hiç eksik olmadığı Van’ın hemen hemen tüm cadde ve sokakları polis tarafından tutuluyor. Şehrin en işlek caddeleri olan Maraş, Cumhuriyet, Kazım Karabekir, Sıhke ve İskele caddelerinde zırhlı araçları hiç eksik olmuyor.

HALKIN CAN VE MAL GÜVENLİĞİ KALMADI

OHAL uygulamaları nedeniyle Van’da halkın can ve mal güvenliği ortadan kalkarken, esnaf ise iş yapamaz hele geldi. 19 Ağustos 2019 yılında HDP’li Van Büyükşehir Belediyesi’nin gasp edilmesinin ardından, Van esnafına yönelik baskılar da arttı. Van merkezde bulunan ve halkın yoğun olarak uğradığı Sanat, Kültür, Şemşiye gibi yerler sürekli polisin baskısına maruz kalıyor.

İş yeri sahipleri gözaltına alınıp, iş yerleri mühürlenirken, birçok esnaf da polis tarafından şiddete uğradı. Van’ı her seçimde kaybeden AKP’nin intikamını halktan ve esnaftan aldığını belirten halk, tüm baskı ve şiddete karşı AKP'ye boyun eğmeyeceklerini belirtiyor.