Vedat Aydın mezarı başında anıldı

5 Temmuz 1991’de kaçırıldıktan sonra işkence ile katledilen HEP Amed İl Başkanı Vedat Aydın Mardinkapı Mezarlığı'ndaki mezarı başında anıldı.

JİTEM tarafından 5 Temmuz 1991’de evinde kaçırılarak işkenceyle katledilen ve cenazesi 2 gün sonra Elazığ'ın Maden ilçesi yakınlarda bir köprü altında bulunan Halkın Emek Partisi (HEP) Amed İl Başkanı Vedat Aydın, mezarı başında anıldı.

Mardinkapı Mezarlığı’nda yapılan anmaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed İl eşbaşkanları Zeyyat Ceylan, Hülya Alökmen Uyanık, İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şube Başkanı Abdullah Zeytun, Vedat Aydın'ın Kardeşi Veysi Aydın'ın yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.

Saygı duruşuyla başlayan anmada konuşan HDP Amed il Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, yaşadıkları coğrafyada savaş, ölüm ve yıkımın halen devam ettiğini belirterek, "Bu nedenle Vedat Aydın ve arkadaşlarının öncülüğüne ihtiyacımız var" ifadesini kullandı.

Aydın'ın fikirlerini her zaman yaşatacaklarını kaydeden Ceylan, "Fikirleri neydi? Savaşa karşı onurlu bir barıştı. Demokratik siyasette ısrardı. Vedat Aydın’ı büyütüp bu halkın kahramanı yapan da fikirleriydi. Bu nedenle biz Vedat Aydın’ın barış yolunun takipçisiyiz" dedi.

Adaletin halen tesis edilmediğini dile getiren Ceylan şöyle konuştu: "Eğer adalet ve hukuk yerini bulmuş olsaydı Vedat Aydın defnedildikten sonra ölümler, faili meçhuller, cinayetler olmazdı. Belki o zaman onurlu bir barışı, ilerici siyaseti beraber yaratabilirdik. Hak, hukuk ve adalet yerini bulana kadar katiller, yargılanana kadar mücadelemiz devam edecek."

HDP Amed İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık de Vedat Aydın'ın ölümüyle yeni bir sürecin başladığını ifade etti. Aydın'ının demokratik siyasette ısrar ettiğine vurgu yapan Uyanık, Aydın'ın bıraktığı mücadeleyi daha da büyüteceklerini söyledi.

AYDIN: TÜRKİYE’DEKİ ZİHNİYET AYNI

Vedat Aydın'ın kardeşi Veysi Aydın, ağabeyinin ölümünün üzerinden 29 yıl geçtiğini anımsatarak, "Bu 29 yıl içinde çok şey değişti Türkiye’de ancak zihniyet aynı. Kürt halkının yok edilmesi ve asimilasyon üzerine inşa edilmiş bir sistem var karşımızda. Bir yerde yüzlerce insan öldürülüyorsa ve failleri belli değilse, burada devletin örgütlü bir gücü vardır. Vedat Aydın’ın faillerini biliyoruz. İsimleri de bellidir. Kendi aralarında uyuşmazlık olduktan sonra devlet içerisinde tasfiye edildiler. Sebep olanlar bugün ortada yoklar. Bizim için tetiği çekenler değil, azmettirenler sorumludur. Bize göre sorumlu devlettir. Şiddet cinayet ortadan kaldırma çözüm değil. Çözüm onurlu bir barıştır" dedi.

İHD Amed Şube Başkanı Abdullah Zeytun ise Vedat Aydın'ın insan hakları alanında verdiği mücadeleye dikkat çekti. Aydın'ın hayallerini ve fikirlerini, mücadelelerinde yaşatacaklarını dile getiren Zeytun şunları dile getirdi: "90’lı yılların başında Kürtlerin hak ve mücadelesini savunan, bu yolda mücadele eden herkes hedef alındı. Vedat Aydın ile başladı bu kontra faaliyetler. Sistematik ihlallerle devam etti. Çünkü o bir mücadelenin öncüsüydü. Biz mezarı başında mücadele sözü veriyoruz."

Konuşmaların ardından Aydın'ın mezarına kırmızı karanfiller bırakıldı.