HSM, Kahramanlık Haftası’nı kutladı

HSM Karargah Komutanlığı: Mazlum ve Mahsum yoldaşlar, halkımızın ulusal kahramanlık döneminin sönmez meşaleleri olmuştur. Bu temelde Kürt halkının ve her alanda mücadele yürüten tüm yoldaşlarımızın Kahramanlık Haftası’nı kutluyoruz.

KAHRAMANLIK HAFTASI

Halk Savunma Merkezi(HSM) Karargah Komutanlığı, Kahramanlık Haftası’na ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

HSM Karargah Komutanlığı açıklamasında şunlar belirtildi:

“Halkların bilincini ve özgürlük ruhunu yaratan önderleri ve bu önderleri uygulayarak büyük çıkışları yapan tarihi kahramanları vardır. Her halk, tarihi kahramanlarının destansı yürüyüşleri temelinde büyük bir maneviyata ve ulusal kimliğe erişir. Toplumsal değerlerine bağlı, direngen, cesaretli ve soylu Kürt halkının da tarih boyunca yiğitlikler sergileyen tarihi kahramanları olmuştur. Demirci Kawalar’dan Medler’in Ölümsüzler Ordusu’na değin adını tarihe yazdıran sayısız kahramanları Kürt halkının tarihi belleğinde yer etmiştir. Bir Newroz günü çıkış yapan Rêber Apo, Kürt halkının en örgütlü ve çağdaş Ulusal Kahramanlık Dönemi’ni de beraberinde başlatmıştır. Apocu ideolojiyi bilinciyle, yüreğiyle ve tüm benliğiyle özümseyerek Rêber Apo’ya katılan Hareketimizin kurucu önder kadroları da, Kürt halkının en örgütlü, en güçlü ve yenilmez ulusal kahramanlık dönemini yaratarak halkımıza tarihin en anlamlı armağanını bahşetmiştir. Halkımızın varlığının korunması, özgürlüğünün sağlanması ve geleceğinin garanti altına alınması için kendisini tereddütsüzce feda eden kahramanlığını ve yiğitliğini ortaya koymuştur.

Kürt halkı, Çağdaş Kawa Mazlum Doğan yoldaşın 21 Mart’taki büyük kahramanlık eylemi ile Kurdistan gerillasının efsanevi komutanı Mahsum Korkmaz yoldaşın şehadet günü olan 28 Mart tarihleri arasındaki haftayı Ulusal Kahramanlık Haftası olarak kutlamaktadır. Mazlum ve Mahsum yoldaşlar, partimiz PKK’nin bilincinin ve cesaretinin en güçlü somutlaştığı soylu kişilikler olarak, Apocu ideolojinin tarihe geçen fedai kahramanlık duruşunun adı olmuştur. Çağdaş Kawa Mazlum Doğan yoldaşın Amed Zindanı’ndaki tarihi duruşu Partimizin direniş ruhunu ve çizgisini belirlemiş, bu ruhu kendisine rehber edinerek Kurdistan dağlarına taşıran Mahsum Korkmaz yoldaş da gerillacılığı başlatarak tarihi 15 Ağustos Hamlesi ile fedai savaş tarzını pratikleştirmiştir. Kurdistan tarihine birer sembol, ruh, çizgi, kahraman ve yiğit olarak geçen Mazlum ve Mahsum yoldaşlar, halkımızın ulusal kahramanlık döneminin sönmez meşaleleri olmuştur. Bu temelde Kürt halkının ve her alanda mücadele yürüten tüm yoldaşlarımızın Kahramanlık Haftası’nı kutluyoruz. Ulusal kahramanlarımız şahsında tüm şehitlerimizi saygı, minnet ve derin bir bağlılıkla anarken, her şart altında şehitler çizgisinin amansız takipçisi olmaktan asla taviz vermeyeceğimizi belirtiyoruz.

Egîd (Mahsum Korkmaz) yoldaş, Rêber Apo’ya olan derin bağlılığıyla Apocu ideolojiyi çok iyi anlayan, özümseyen, Kürt halkının özgürlük mücadelesinin zaferine kesin inanan ve gerillacılığa tutkuyla bağlı olan büyük bir komutandır. Egîd yoldaş, Kürt halkının özgür iradesini ve yiğitliğini şahsında somutlaştıran seçkin bir halk önderidir. Egîd yoldaş örnek komuta tarzıyla Şanlı 15 Ağustos Hamlesi’ni gerçekleştirmiş, gerilla tarzını bir çizgiye dönüştürerek devrimci halk savaşımızın rotasını tayin etmiştir. Egîd yoldaşın kararlı yürüyüşü gerilla ordumuzun büyümesine, Kurdistan'ın dört bir yanına yayılmasına, devrimci halk savaşımızın ve zafer gerillacılığının yaratılmasına vesile olmuştur.

Komutan Egîd’in ilk kurşunuyla başlayan gerilla mücadelemiz ve kahramanlık yürüyüşü bugün Apocu fedai ruhla savaşan fedailer ordusu haline gelmiştir. Bugün Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın öncülük ettiği devrimci halk savaşımımızda HPG’nin yaptığı taktik açılımlar, yeniden yapılanarak kazandığı düzey, taktik yaratıcılıkta ve bunları uygulamada ulaştığı formasyon, temin ettiği tekniği taktiğin hizmetine koyabilen kabiliyeti ve her şeyden önemlisi tüm bunları Apocu fedai ruhla pratikleştirmesi Kürt halkı için tarihi bir değer ve kazanımdır. Kurdistan Özgürlük Gerillası, şehitlerinin izinde yürüyerek ve onların amaçlarını bir bir pratikleştirerek layık olma mücadelesi vermektedir. Kahramanlarımızdan aldığımız bilinç, ruh, inanç ve kararlılıkla mücadelemizi daha da büyüteceğimizin ve anılarına layık olacağımızın sözünü veriyoruz.

Kahramanlarının izinden tereddütsüzce yürüyerek onları bilincinin ve yüreğinin pusulası haline getirmiş olan ve Özgürlük Newrozu’nu görkemli bir şekilde kutlayarak kahramanlarına sahip çıkan yiğit Kürt halkını selamlıyoruz. Yurtsever halkımızın ve yoldaşlarımızın Kahramanlık Haftası’nı bir kez daha kutluyor, her alanda yürüttükleri özgürlük mücadelemizde başarılar diliyoruz.”