Cafer: İşgal planı uzun vadeli

Suriye Êzîdî Birliği Üyesi Silêman Cafer, Türk devletinin Kürtsüzleştirmeye dayalı uzun vadeli işgal planını sürdürdüğünü belirterek, “Federe Kürdistan Hükümeti de kendine gelmeli ve işgale yardım etmemeli” dedi.

Silêman Cafer, Erdoğan’ın Medya Savunma Alanlarına yönelik saldırılarındaki hayalinin, önce Kandil’e girmek, ardından Şengal’e ulaşmak ve Rojava’yı kuşatmak olduğunu; bunu da bölgedeki ‘dostlarının’ yardımıyla yaptığını söyledi.

Suriye Ézîdî Birliği Üyesi Silêman Cafer, Kürdistan geneline dönük yürütülen konsept saldırıları, sonuçlarını ve saldırılara karşı yapılması gerekenleri ANF’ye değerlendirdi.

Medya Savunma Alanlarından Şengal ve Rojava’ya kadar eş zamanlı saldırıların tesadüfi değil, planlı olduğunu belirten Cafer, “Her saldırı için önceden bahane uyduran Türk devleti, her saldırdığı yerde destekçi arıyor ve saldırının zeminini hazırlıyor. Kürtlere karşı ne kadar saldırıları olduysa çoğu Kürt ihanetçilerinin desteğiyle yaptı. Şengal’e dönük son saldırılarında da sadece Kürtleri değil, Irak hükümetinin destekçi yaparak gerçekleştirdi” dedi.

ROJAVA’NIN KUŞATILMASI DA HEDEFTİR

Silêman Cafer, saldırılardaki hedeflerden birinin de Rojava’nın kuşatılması olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Erdoğan’ın Medya Savunma Alanlarına yönelik saldırılarındaki hayali, önce Kandil’e girmek, ardından Şengal’e ulaşmak ve Rojava’yı kuşatmaktır. Bunun için de destek alması gerekiyor. Türk Savaş Bakanı Hulusi Akar, bu saldırıların bölgedeki ‘dostlarının’ yardımıyla yapıldığını itiraf etti. Herkes bu ‘dostların’ kim olduğunu iyi biliyor. Zap’a dönük saldırıdan önce Mesrur Barzani’yi Ankara’ya çağırdılar. Görüştüler ve talimat verdiler. Mesrur Barzani de saldırıları onayladı.”

ŞENGAL’İN NEFESSİZ BIRAKILMASI

“Mustafa Kazımi ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi Şengal’den ne istiyor?” diye soran Cafer, şöyle devam etti: “Bugün 245 km uzunluğunda duvar örerek Şengal ve Rojava’yı bölüp Şengal’deki özgürlük nefesini kesmek istiyorlar. Şengal 2015’ten bu yana özgür ve özerkliğiyle kendi kendini yönetiyor. Kazımi ve KDP’nin hedef ve amacı Türk devleti isteğiyle yapılan 9 Ekim Anlaşması’nın zorla uygulanmasıdır.”

İŞGALE KARŞI DURULMALI

Türk devletinin başrolde oynadığı ve ihanetçilerin de destek verdiği işgalin uzun vadeli bir plan olduğuna işaret eden Silêman Cafer, şunları ekledi: “Bugün işgale yardım eden Federe Kürdistan Hükümeti kendine gelmelidir. İşgale yardım etmenin değil, karşı durmanın günüdür. Türk devleti hiçbir zaman Kürtlerin faydasını istemez. Kürt ulusal birliğiyle işgale karşı durmalıyız ve işgal altındaki bölgelerimizi özgürleştirmeliyiz.”