Cenevre'de çatlak: Suriye rejimi masayı terk etti

Verilen aranın ardından bugün tekrardan başlayan Suriye anayasa komitesi toplantılarına Türk devletinin işgali damgasını vurdu. “İşgale karşı ortak tavır yoksa, olmaz” diyen rejim heyeti masayı terk etti.

Resmi olarak 30 Ekim’de Birleşmiş Milletler çatısı altında başlayan Suriye anayasa komitesi toplantıları verilen aranın ardından bugün tekrardan BM Cenevre Bürosunda başladı. 150 kişilik anayasa komitesi arasından seçilen, 15 rejimi, 15’i başını Türkiye’nin çektiği bölgesel güçler destekli ‘muhalif’ grupları ve 15’i Suriyeli STK temsilcilerini temsil eden 45 kişilik anayasa komitesi yazım kurulu üyeleri öğlen saatlerinde farklı araçlarla BM’ye geldiler.

Komite üyelerinin BM yetkilileri tarafından kapıda karşılanıp toplantının salonuna yönlendirilmesinin ardından başlayan görüşmelere Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen başkanlık etti.

Özel Temsilci Pedersen başkanlığında basına kapalı olarak gerçekleşen ikinci tur toplantılarının, ‘muhalif’ kesimlerin Suriye'nin İdlib’e yönelik saldırılarına dikkat çekmesiyle başladığı bilgisi edinildi.

REJİM 3 MADDELİK ŞART KOŞTU

Muhaliflerin ardından ise Suriye heyeti başkanı Ahmad Kuzbari, kabul edilmesi koşuluyla komiteye yeni gündem maddeleri sundu.

Kuzbari anayasa komitesi çalışmalarına devam edilmesi için komiteye, “Suriye toprakları içerisinde terörizmle mücadele edilmesi, Suriye yönelik yaptırımların kaldırılması ve Türkiye’nin Kuzey Doğu Suriye’ye yönelik işgal saldırılarının kınanması ve buna karşı ortak tavır sergilenmesi” gibi 3 temel maddenin kabul edilmesi şartını koştu.

3 MADDE KABUL GÖRMEYECEKSE…

Sunduğu 3 maddenin Suriye’nin bağımsızlığı, birliği, egemenliği ve toprak bütünlüğü korumak amaçlı olduğunu ve maddelerin ulusal nitelikte olduğunu belirten Kuzbari’nin “Bu komitenin tamamı, Suriye halklarının yararına olan bu maddeleri kabul etmeyecekse, burada dış güçlerin yönlendirmesini görürüz” denildiği öğrenildi.

İŞGAL DURDURULMADAN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ NASIL KORUNACAK?

Kuzbari’nin, BM yetkililerine, “Suriye topraklarına dönük Türk işgaline karşı ortak tavır sergilenmeyecek ve bu işgal durdurulmayacaksa Anayasa görüşmelerinin temel şartı olan Suriye’nin toprak bütünlüğü ve bağımsızlığı nasıl korunacak?” diye sorduğu kulislerden edinilen bilgiler arasında.

REJİM MASAYI TERKETTİ

Suriye rejim heyeti tarafından sunulan 3 temel maddenin, ‘muhalifler’ tarafından kabul görmemesi üzerine, Ahmed Kuzbari başkanlığındaki 15 kişilik rejim heyeti toplantıları terk ederek, Cenevre merkezde kaldıkları otele geri döndü.

Toplantıların yarın devam edip etmeyeceğine yönelik BM’den hala bir açıklama yapılmazken, Özel Temsilci Pedersen’in, rejim heyetini masaya döndürmek için ikna etmeye çalıştığı öğrenildi.

PEDERSEN BMGK’Nİ UYARMIŞTI

Öte yandan, geçtiğimiz günlerde anayasa komitesi toplantılarına ilişkin BM Güvenlik Konseyi’ne bir brifing veren, BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, Türkiye’nin işgal saldırılarının sürecin önünde engel olduğunu vurgulamıştı.