Efrîn’de savaş suçları: Siviller yine fidye için kaçırıldı

Türk devletinin işgali altındaki Efrîn’de çok sayıda sivil fidye için kaçırıldı. Aralarında kadınlar da var.

Suriye-Efrîn İnsan Hakları Örgütü’ne göre işgalciler 30 Haziran’da Efrîn’in Mabata ilçesine bağlı Dargirê köyünde Cemal Umer Eliko (28), Sebrî Ehmed Mihemed (40), Mihyedin Eliko (55) ve annesi Fidan, Ebdo Mihemed Abdullah (35) ve annesi Fatime, İmad Qadir Hisên (35) ve annesi Emina adlı sivilleri kaçırdı.

Kaçırılanlar arasındaki Cemal Umer Elîko, İmad Qadir Hisên, Ebdo Mihemed Abdullah’ın fidye karşılığında serbest bırakılırken, diğerleri halen Türk devleti tarafından rehin tutuluyor.

Efrîn ve bölgesi Mart 2018’den beri Türk işgali altında bulunuyor. Bölgede sistematik olarak insanlık dışı suçlar işleniyor, halka ait mallar yağmalanıyor, ekonomik kaynaklar talan ediliyor. İşgal alanlarında tam anlamıyla bir “terör rejimi” oluşturuldu.

9 Haziran günü Mabata ilçesine bağlı Raco Köyü’nde 8 sivil Türk devletine bağlı güçlerce kaçırılmış, aileleri veya yakınlarından fidye istenmişti.

Mayıs ayı sonunda ortaya çıkan bilgilere göre 2018 yılında kaçırılan 11 kadın, 2 yıl boyunca vahşi işkencelere maruz kaldı. Fidye almak için kaçırılan kadınlar, yaklaşık iki yıl boyunca ailelerinden gizlenmişti.

Nisan ayında da Türk devletinin oluşturduğu işgal polisleri bölgede Henife Ico (70), Nebiha Cewdet (70), Mihemed Seydo’nun (60) eşi Kerima, Cinet Mistefa (50), Fatima Mamo (50), Mehmûd Ehmed Hebeş’in (45) eşi Fehima adlı sivilleri kaçırmıştı. Bunlar daha sonra 200 ila 400 Türk lirası karşılığında serbest bırakılmıştı.