Eyn İsa’ya misket bombaları atıldı

İşgalci Türk devleti bir kez daha tam bir cezasızlık içerisinde Eyn İsa’yı misket bombaları ile bombaladı.

Alınan bilgiler göre yerel saatle 09.30 sıralarında Seqir Lokantası, Eyn Îsa kampı ve M4 Karayolu ile kentin bir kilometre batısındaki Xalidiyê ve Mielek köyleri işgalci Türk devleti tarafından bombalandı. Saldırıda yasaklı misket bombalarının da kullanıldığı bildirildi.  Daha detaylı bilgilere ulaşılamadı.

15 Eylül’de de Eyn İsa çevresi misket bombaları bombalanmış, saldıırda iki sivil yaralanmıştı.

Türk devleti neredeyse günlük olarak savaş suçu kapsamına giren saldırılarda bulunuyor. Hemen her gün sivil yerleşim alanları bombalanıyor.

MİSKET BOMBASI

Başta 1 Ağustos 2010’da yürürlüğe giren Oslo Konvansiyonu olmak üzere uluslararası sözleşmelerce yasak olan misket bombaları, Türk devleti tarafından ilk kez kullanılmıyor. Daha önce Güney Kürdistan’da da defalarca sivil yerleşim alanları ve gerillaya karşı kullanılmıştı. Misket bombaları birçok kişini hayatını kaybetmesine veya yaralanmasına da neden oldu.

Bu bombalar uzun vadeli bir tehlike oluşturuyor. Zira düştüğünde patlamayabiliyor.  Patlamayan misket bombaları, herhangi bir zamanda patlayabilir. Handicap International’e göre 2018 yılında misket bombası atıkları 8 ülke ve bölgede en az 149 kişinin ölümüne neden oldu. Toplamda 26 ülke ve bölgede halen bu bombaların kalıntıları var.