Kuzey ve Doğu Suriye’den Esad’a tepki

Suriye Devlet Başkanı Beşar El Esad’ın Kürtleri hedef alan sözlerine sert tepki gösteren Kuzey ve Doğu Suriyeli siyasi partileri, Esad’ın “Suriye birliğini tehlikeye attığını” belirtti.

Kuzey ve Doğu Suriye Federasyonu’ndaki siyasi partiler ortak bir açıklama ile Kürt sorununu inkar eden Esad’a tepi gösterdi. Açıklamada, "Suriye krizinin kalıcı çözümü için ilk etapta Kürt sorununun varlığı kabul edilmelidir" dedi. 

Esad, Russia 24 haber kanalına verdiği mülakatta, Suriye’de bir Kürt sorunu olmadığı iddia etmiş, “Türk devleti Kürtleri ezip, öldürdüğünde biz onları destekledik, ülkemizde ağırladık, vatandaşlık verdik” iddiasında bulunmuştu. Esad ayrıca, Kürtlerin işgalci Türk devletine tek kurşun sıkmadığını ileri sürmüştü.

‘KÜRTLER SURİYE’NİN SINIRLARI ÇİZİLMEDEN ÖNCE BURADAYDI’

30’u aşkın siyasi parti ve örgüt şu açıklamada bulundu:

"Suriye’de 9 yıldır ölüm, talan ve göç yaşanıyor. Ancak geçen bunca zamana rağmen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, yıllardır sürdürdüğü söylem ve zihniyetini değiştirmedi. Beşar Esad’ın kullandığı söylemlerin, sahadaki gerçekliklerle hiçbir alakası yoktur. Suriye halkının yaşadığı acılara cevap olması gerekirken, yaşanan onca ölümden hiçbir ders almayan zihniyet, sorunu daha da derinleştirdi.

Kuzey ve Doğu Suriye’de yaşayan Arap, Kürt, Süryani ve diğer tüm halklar Suriye devletinin sınırları çizilmeden önce de burada yaşıyorlardı. Bu halklar buranın gerçek sahipleridir, başka bir yerden gelmediler. Bu halklar, Suriye rejimi tarafından karanlık terör güçlerinin eline bırakıldığında milli bir duruşla onurlarını ve topraklarını savundular. Kendi yönetimlerini oluşturan halklar, Suriye’de örnek bir model oluşturdular.

Demokratik Özerk Yönetim bir halklar mozaiği olarak ön plana çıktı. Demokratik bir Suriye kurulmadan ve Suriye’de yaşayan her ferdin hakları güvence altına alınmadan Suriye’de huzur ve güvenin olması mümkün değildir.

Özerk Yönetim alanlarında yaşayan halklar, Suriye’nin onurunu ve toprak bütünlüğünü savundu. Bu uğurda on binlerce şehit verdiler. Bu halkların teröre karşı kurdukları birlik, Suriye’nin her ferdinin yararına oldu. Bu silahlı güçlerin oluşturulması, rejimin kendi topraklarını savunamayacak hale gelmesinden kaynaklandı. Bu birlikler Suriye devletiyle savaşmak için değil Suriye topraklarında teröre karşı savaşmak için oluşturuldu.

‘SURİYE HÜKÜMETİ GERÇEKLİKTEN KOPUK’

Halkımız, hiçbir zaman Suriye’nin toprak bütünlüğüne dönük bir tehdit oluşturmamış ve bu çabada bulunmamıştır. Suriye hükümetine, Suriye topraklarını bölenlerin ve parçalamak isteyenlerin kim olduğu konusunda iyi araştırma yapma çağrısı yapıyoruz. Halkımızın verdiği şehitlere rağmen bir halkın inkar edilmesinin sahadaki gerçeklikten kopuk hareket etmektir.

Gerçekçi ve demokratik proje dışında huzurun mümkün olmadığını vurguluyoruz. Kuzey ve Doğu Suriye’deki Demokratik Ulus projesi bunun en açık ve canlı örneğidir. Bu projenin, Kürt halkının varlığı kabul edilmeden başarıya ulaşması mümkün değildir. Demokratik proje önerisi Kürt sorununun inkar edilmesi anlamına gelmediği gibi Suriye’nin bütünlüğünü ve çok renkliliğini geliştirmektedir. Kürt sorunu başta olmak üzere bölgedeki tüm sorunların çözüm yolu Demokratik Ulus projesidir.

Suriye hükümetinin eski zihniyetindeki ısrarı ve Kuzey ve Doğu Suriye’deki son gelişmelere ilişkin değerlendirmesinin yanlış bir görüş olduğunu vurgulamak isteriz. Bu görüş, ne hükümetin ne de halkların menfaatine değildir. Suriye hükümeti, bu tavırlarıyla Türkiye ile anlaşmakta ve Erdoğan gibi ülkemizin topraklarını talan etmek isteyenlerin, durmadan katliam ve ülke topraklarını bölme tehditlerinde bulunanların planlarına göre hareket etmektedir.

HÜKÜMETE ÇAĞRI: ÇÖZÜM İÇİN ÖNCE KÜRT SORUNU KABUL EDİLMELİ

Bu temelde, Suriye hükümetine, mevcut koşullara akilane bir şekilde yaklaşmak ve hiçbir tarafın varlığını inkar etmeme çağrısı yapıyoruz. Çünkü inkar siyaseti, sorunları derinleştirmektedir. Suriye’de huzur, güvenlik ve demokratik çözüm için aktif ve gerçekçi bir tavra ihtiyaç duyulmaktadır. Suriye krizinin kalıcı çözümü için ilk etapta Kürt sorununun varlığı kabul edilmelidir.

Son olarak, Kuzey ve Doğu Suriye’deki siyasi partiler olarak, Suriye’deki demokratik çözüm projesinin bir parçası olduğumuzu vurguluyoruz. Hepimiz demokratik ve çok renkli bir Suriye için mücadele ediyoruz.”

Açıklamada imzası bulunanlar şöyle:

Suriye Gelecek Partisi

Demokratik Değiştim Hareketi

Demokratik Birlik Partisi

Süryani Birlik Partisi

Kürdistan Demokratik Barış Partisi

Kürdistan Liberal Partisi

Kürdistan Komünist Partisi

Kürdistan Demokratik Partisi – Suriye

Suriye Kürt Demokratik Partisi

Suriye Kürt Sol Partisi

Suriye Kürt Demokratik Sol Partisi

Kürdistan Ulusal Mutabakat Partisi

Kürdistan Demokratik Değişim Partisi

Kürdistan Modern Hareketi

İslah Hareketi – Suriye

Kürdistan Emekçiler Birliği

Arap Ulusal Konseyi

Seriye Demokratik ve İlerici Partisi

Kürdistan Yeşiller Partisi

Suriye Kürt Demokratik Mutabakat Partisi

Suriye Kürt Demokratik Birlik Partisi (Yekitî)

Suriye Kürt Demokratik Partisi (El-Parti)

Demokratik Asuri Partisi

Kürdistan Kardeşlik Partisi

Suriye Kürt Demokratik Roj Partisi

YNK-Rojava

Demokratik Toplum Hareketi

Kongreya Star

Demokratik Muhafazakarlar Partisi

Demokratik Mücadele Partisi

Kürdistan Cumhuriyet Partisi