QSD: Türk devleti 17 Ekim’den beri 68 sivili katletti

QSD Basın Merkezi, işgalci Türk devletinin 17 Ekim’den bu yana 47 gün içerisinde gerçekleştirdiği ateşkes ihlallerini raporlaştırdı. Buna göre 68 sivil katledildi, 42 İHA saldırısı gerçekleşti.

QSD Basın Merkezi, “İşgalci Türk ordusu ve güdümündeki çete grupları, Kuzey Suriye ve Rojava Kürdistan topraklarını işgal amaçlı saldırılarına yoğun ve aralıksız bir şekilde devam etmektedir” dedi.

İşgalci devletin “9 Ekim 2019’dan bu yana tank, top, savaş uçağı ve binlerce çeteyle bölgenin güvenliği ve huzuruna yönelik müdahalelerini sürdürdüğünü” belirten QSD, şöyle devam etti:

“İşgalci ordu, ateşkes anlaşmasına rağmen üzerinde anlaşma sağlanmamış bölgelere yönelik saldırılarını devam ettirmektedir. İşgalci orduya bağlı çete grupları 17 Ekim’den bu yana Serêkaniyê’nin doğusu ve Girê Spî’nin batısına, her türlü ağır silahla yüzlerce kez saldırıda bulunmuştur. Saldırılarda çok sayıda Demokratik Suriye Güçleri (QSD) ve Süryani Askeri Meclisi savaşçısı ile çok sayıda sivil şehit düşmüş, yine bölge halkından çok sayıda kişi de göç etmek zorunda kalmıştır. İşgalci ordunun ateşkes ihlalleri, insansız hava araçlarının (İHA) desteğiyle çete gruplarının desteğiyle birçok yerleşim birimi ve köyü işgal etmesi aşamasına ulaşmış, işgal alanlarını sınır hattının dışına taşıran bir duruma varmıştır.”

17 Ekim’den bu yana işgalcilerin gerçekleştirdiği ihlaller şöyle sıralandı:

-Güçlerimize ve Suriye ordusuna ait mevzilere 143 defa saldırmıştır,

-İHA’larla 42 hava saldırısı gerçekleştirmiştir,

-Tank ve obüslerle ateşkes bölgeleri ve sivil yerleşim yerlerini 147 kez bombalamıştır.

-Saldırılardan dolayı 68 sivil yurttaş şehit düşmüş, 214 sivil de yaralanmıştır.

-İşgalci ordu anlaşma bölgesi dışında bulunan 88 köy ve mezrayı işgal etmiş ve çete gruplarını yerleştirmiştir. Söz konusu bölgelere yönelik saldırılardan dolayı çoğu Hristiyan 64 bin sivil göç etmek zorunda kalmıştır. Ayrıca Asuri ve Süryanilere ait 6 köy, saldırılardan dolayı boşaltılmıştır.”