TEV-DEM: Türk devleti işgal bölgelerinden çekilmeli

TEV-DEM, dünya kamuoyuna seslenerek, vahşi suçlar işleyen Türk devletinin işgal ettiği bölgelerden çekilmesi gerektiğini vurguladı.

Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM), Türk devletinin Efrîn Kantonu’na dönük başlattığı işgal saldırılarının 4’üncü yıl dönümü vesilesiyle açıklama yaptı.
Açıklamada, "4 yıl önce uluslararası toplumun sessizliği ve Suriye ile ilişkili devletler arasında yapılan gizle anlaşmayla, işgalci Türk devleti çete gruplarıyla Efrîn Bölgesi’ne karadan ve havadan saldırdı. Saldırılar ilk başladığında 72 savaş uçağı kullandı. Bu saldırı bölgeyi işgal etmek, kimliğini bastırmak ve tarihi değerlerini inkar etmek için başvurulan askeri ve siyasi yöntemlerdi" denildi.

'ULUSLARARASI BÜTÜN KANUNLAR İHLAL EDİLDİ'

Açıklamada şu ifadelere de yer verildi:
"Efrîn’e ve Efrîn halkına karşı 4 yıldır işlenen suçlar işgal boyutunu aşarak, uluslararası bütün kanunları ihlal etti. Vahşi suçlar, insan hakları ve ahlaki değerlerin inkarı arttı. Efrîn halkımızın iradesine dönük her gün insan kaçırma, tecavüz, katliam, diz çöktürme siyaseti ve ajanlık dayatılıyor.
İşgalci Türk devleti ve çeteleri, halkın mal mülklerini, tarihi ve doğal eserleri talan edip dünya pazarlarına satarak bölgeyi ticaret merkezi haline getirdi. Daha da tehlikeli olan ise bölgeye terörist grupların dağıtılması, tasfiye savaşı, Kürtlere fidye dayatılması, sömürge evleri yoluyla yerli halkın evlerine terörist aileleri yerleştirerek demografik değişim siyasetinin yürütülmesi. İşgalci Türk devletinin yürüttüğü bu tehlikeli, şovenist ve hukuksuz projeyi Misak-ı Milli adı altındaki planların başlangıcı olarak değerlendiriyoruz.
Efrînliler toplu katliam, fiziki ve psikolojik işkence uygulamalarıyla karşı karşıya. Bu da etnik soykırım ve hukuksuz yere yapılan tutuklamaların sonucudur. Yürütülen bu politikanın amacı ise halkı korkutup kültürünü inkar etmeye mecbur bırakmak. Şehba’daki kamplarda kalan göçmenler de bu kirli siyasetten kurtulmuş değil. Bir taraftan Türk devletinin saldırıları bir taraftan da Şam hükümetinin yürüttüğü aç bırakma ve ambargo siyaseti Şehba’da kalan halkı etkiliyor.
TEV-DEM olarak sivil toplum kurumlarına, kadın ve insan haklarıyla ilgili uluslararası bütün örgütlere bu suçlara karşı sorumluluklarını yerine getirme çağrısı yapıyoruz. Aynı zamanda başta Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere bütün dünya kamuoyuna Türk devletinin işgal ettiği bölgelerden çekilmesi ve göçmenlerin evlerine güvenli bir şekilde dönüşünün sağlanması için net tutum alması çağrısı yapıyoruz.”