Amedli kadınlar: Tek adam rejimini 28 Mayıs’ta yeneceğiz!

Diyarbakır Şiddetle Mücadele Ağı, bütün kadınları, kadın örgütlerini, gençleri, demokratik kamuoyunu ve toplumsal muhalefetin bütün bileşenlerini 28 Mayıs’ta tek adam rejimini geriletmeye ve mücadeleyi yükseltmeye çağırdı.

Diyarbakır Şiddetle Mücadele Ağı, 28 Mayıs cumhurbaşkanlığı 2’inci tur seçimlerine dair “Örgütlü mücadelemiz kadın düşmanlığını yenecektir” başlığı ile yazılı açıklama yayınladı. Cumhuriyetin ikinci yüzyılının “tekçi, retçi, cinsiyetçi bir zihniyet” üzerinden inşa edildiğine dikkat çekilen açıklamada, “14 Mayıs seçimlerinde; kadın ve Kürt düşmanı, doğa talancı, erkek egemen AKP ve MHP iktidarının tek adam rejimini durdurduğumuza inancımız tamdır. Aynı inanç ve kararlılıkla tek adam rejimini 28 Mayıs’ta da gerileteceğiz ve yeneceğiz” denildi.

HER KOŞULDA MÜCADELE

Türkiye’de son 20 yıllık AKP ve MHP iktidarında, farklılıklara karşı şiddet politikasının sürdürüldüğünün ifade edildiği açıklamada, şunlar belirtildi: “Erkek iktidar, ideolojisini kadın düşmanlığından alan HÜDA PAR ve Yeniden Refah Partisi’ni de yanına alarak şiddet sarmalını daha da derinleştirmeyi hedeflemektedir. Cumhur İttifakı çatısı altında birleşen gerici ve faşist partilerle birlikte ‘tek adam’ rejiminin devam etmesi halinde bütün kazanımlarımız, hayatlarımız, haklarımız gasp edilecektir. Şiddetin her türlüsüne ve erkek egemen bu zihniyete karşı, bulunduğumuz her alanda, her koşulda mücadele edeceğimize olan inancımızla, özgürlüğümüzden, kazanımlarımızdan, hayatlarımızdan ve hayatlarımıza dair kararlarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Hayatlarımızı, kazanımlarımızı, umutlarımızı bizden alanlara, almaya çalışanlara karşı dimdik ayaktayız ve buradayız. Cinsiyetçi tek adam rejiminin, özgürlüğümüz ve geleceğimizi bizden çalmasına izin vermeyeceğiz.”

SANDIK ÇAĞRISI

Açıklamanın sonunda ise şu çağrı yapıldı: “Kuşkusuz, eşit, özgür, adil bir yaşam ve şiddetten arındırılmış bir toplumun yegane yolu, tek adam rejimine karşı hep birlikte mücadeleyi yükseltmektir. Bu vesile ile de bileşen kurumlarımız başta olmak üzere, bütün kadınları, kadın örgütlerini, gençleri, demokratik kamuoyunu ve toplumsal muhalefetin bütün bileşenlerini 28 Mayıs’ta tek adam rejimini geriletmeye ve mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz.”