BM uyardı: Dünya, bu yüzyılda 3 derece ısınabilir

BM, dünya genelindeki ülkelerin iklim taahhütlerinin, gezegeni bu yüzyılda uluslararası toplum tarafından belirlenen sınırların çok ötesinde bir ısınma yörüngesine soktuğu uyarısında bulundu.

BM Çevre Programı'nın (UNEP) COP28 öncesinde yayınladığı rapora göre, mevcut politikaların devam etmesi halinde, sıcaklıkların bu yüzyılda sanayi öncesi döneme kıyasla 3 derece artması muhtemel.

Rapora göre, dünya ülkeleri tarafından verilen mevcut iklim taahhütlerinin uygulanması, herhangi bir dış destek koşuluna tabi olmayan geleceğe yönelik koşulsuz taahhütleri dikkate alındığında, artışı yalnızca 2.9 derece ile sınırlamayı mümkün kılacak. Bu rakam, koşullu taahhütlerin dahil edilmesiyle 2.5 dereceye düşürülebilecek.

BM, bu durumu "çok fazla çalışma" olarak nitelendirirken, mevcut iklim taahhütlerinin yetersiz olduğunu ve daha iddialı adımlar atılması gerektiğini vurguladı.

Rapora göre, 2.5 ila 2.9 derece aralığındaki ısınma seviyeleri, yangınlar, seller, kuraklıklar gibi iklim değişikliğinin etkilerini daha da artırarak kontrol edilemeyen felaketlere yol açabilir. Bu durum, halihazırda 1.2 derece olan ortalama ısınmayı daha da aşabilir.

UNEP İcra Direktörü Inger Andersen, "Yapacak çok işimiz var, çünkü şu anda olmamız gereken yerin yakınında bile değiliz" dedi ve CO2 emisyonlarının olağanüstü bir şekilde azaltılması gerektiğini vurguladı.

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), 2022 yılında sera gazı konsantrasyonlarının rekor kırdığını açıklarken, bu durum Paris Anlaşması'nın hedeflerini ciddi şekilde tehdit ediyor. UNEP, en iyimser senaryoya göre bile ısınmayı 1.5 derece ile sınırlama olasılığının sadece yüzde 14 olduğunu hesaplıyor.