Erken gelen aşırı sıcaklar

Yunanistan’dan Türkiye, İsrail ve Ürdün’e Avrupa’nın güney doğu ülkeleri ile Ortadoğu ülkeleri erken gelen aşırı sıcakların etkisi altında bulunuyor.

Kıbrıs, Yunanistan’ın Girit adası ve Türkiye kıyılarında hava sıcaklığı 40 derecenin üzerinde, İsrail ve Ürdün’de 47 dereceye kadar çıktı. Bu bölgeler sıcak yazlara alışık olsalar da, ülkelerin meteoroloji servislerine göre Mayıs ayı açısından rekor sıcakları ifade ediyor.

İtalya’nın Sicilya bölgesinde de hafta sonu sıcaklar 39 dereceye yükseldi. Girit’te 41,1 derecelik sıcaklık, Mayıs ayı açısından son yarım yüzyılda hiç görülmemişti. Anakara Yunanistan’da da sıcaklıklar 40 dereceye dayandı. Aşırı sıcaklar nedeniyle, yeni koronavirüs salgınına rağmen plajlar yeniden açıldı ancak şemsiyeler arasına dörder metre koyularak mesafe oluşturuldu. Masada içecek servisi yok.

Kıbrıs’ta plajlar kapalı kalmaya devam ederken, sadece denizde yüzmeye izin verildi. Kumsalda uzandıkları için 49 kişiye Pazar günü ceza verildi.

Türkiye, hafta sonu son 75 yılın en sıcak günlerini yaşadı. Antalya’da hava sıcaklığı 40 dereceyi aştı.

Yakın Doğu’da bahar sonunda sıcaklıklar düzenli olarak gelse de, bu kez süresi ve derecesi itibariyle farklılık gösteriyor. Bir haftadır bölgede aşırı sıcaklar var. Lübnan’da sıcaklar 37 dereceyi, Tel Aviv’de 40 dereceyi buldu. Doğu Akdeniz’de aşırı sıcakların hafta sonuna kadar sürmesi bekleniyor.