Kontrgerilla tutsakları kaçırıp işkence yapıyor!

Van F Tipi hapishanesinde tutsaklar bilinmeyen bir yere götürülüp işkence yapıldıktan sonra koğuşlarına geri bırakılıyor. Cezaevinde bulunan tutsaklar, aileleri aracılığıyla duyarlılık çağrısında bulundu.

Van’da daha önce T Tipi hapishanede meydana gelen işkence ve kötü muamele vakalarının kamuoyuna yansımasının ardından bu defa da Van F Tipi cezaevinden işkence haberleri gelmeye başladı.

Özellikle açlık grevlerinin ardından tutsaklardan adeta intikam almak isteyen cezaevi yönetimi ve gardiyanlar; sorgu adı altında cezaevi içinde tutsakları kaçırarak işkence yapmaya başladı.

Son olarak Adem Özbey isimli tutsak koğuşlara giren kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırılarak sorgulandı. Ağır işkenceye maruz bırakılan Özbey, saatler sonra koğuşuna geri bırakıldı.

 Cezaevinden gelen bilgilere göre Özbey’in dışında birçok tutsak aynı ekip tarafından kaçırılarak işkence edildi.

‘CAN GÜVENLİĞİMİZ TEHDİT ALTINDA'

Hafta sonu aileleriyle telefon görüşmesi yapan tutsaklar,  açlık grevlerinin ardından baskıların yoğunlaştığını ve arkadaşlarının koğuşlardan gece yarısı baskınlarıyla kaçırıldığını söyledi.

Adem Özbey isimli tutsağın koğuştan kaçırıldığını duyuran tutsaklar; “Adem Özbey, bütün tutsakların arasından kaçırıldı. Birkaç tutsağa işkence uygulanıyor. Aramalar yoğunlaştı ve işkence arttı. Can güvenliğimiz tehdit altında. Bunun basına yansımasını istiyoruz. Kamuoyunun bunu duyması lazım. Hastaneye götürmüyorlar. Bilinmedik bir yere götürüyorlar sorgu adı altında. Zorlayıp, işkence uyguluyorlar. Kaçırılan arkadaşlarımız döndüklerinde vücutlarında işkence izleri var. İşkence yapılıyor. Savcılığa başvurarak gardiyan ve görevli ceza yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunduk” diyerek duyarlılık çağrısında bulundu.

‘NE ONLAR NE DE BİZ SUSMAYACAĞIZ’

Konuyla ilgili görüştüğümüz tutsak yakınları ise şu bilgileri verdi: “Cezaevindeki bütün tutsaklar suçsuz bir şekilde yatırılıyorlar, yargılanıyorlar. Bu saldırılar Kürt halkına yapılıyor. Orada yapılan işkence aslında hepimize yapılıyor. Ne onlar ne biz hiçbir şekilde susmayacağız. Sessiz kalmayacağız. Onurlu Kürt halkı bu işkencelere sessiz kalmayacaktır. Hukuki olarak olayın peşini bırakmayacağız. Perşembe günü onlarla görüştükten sonra biz de suç duyurusunda bulunacağız” diyerek tepkilerini dile getirdi.