İşgal ve kimyasal saldırılara karşı Düsseldorf yürüyüşü başladı

Türk devletinin işgal ve kimyasal saldırılarına karşı Düsseldorf yürüyüşü başladı. Sık sık "Bijî Serok Apo", "Biji Berxwedana Gerila" sloganları atılıyor.

Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) ve Avrupa'daki Demokratik Kürdistanlılar Toplum Kongresi (KCDK-E) öncülüğünde “Li dijî êrîşa dewleta Tirk û bikaranîna çekên kîmyewî, Kurdistanê Biparêze (Türk devlet saldırıları ve kimyasal silah kullanımına karşı Kürdistan'ı koru)” sloganıyla gerçekleştirilen yürüyüş Düsseldorf'ta başladı.

Sabah saatlerinde Kirscheplatz’da toplanan Kürdistanlılar "Bijî Serok Apo", "Biji Berxwedana Gerila", "Biji PKK", "Bimre Ixanet"  sloganlarıyla  Düsseldorf  Graf-Adolf-Platz’daki toplanma alanına doğru yürüdü. Meydanda yürüyüşün başlayacağı saate kadar gençler ve kadınlar gerillanın direnişini selamlayarak halay çekti.


Binlerce kişiye ulaşan kitle, Ey Reqîb Marşı ile yürüyüşe başladı. Yürüyüşün Rheinpark’ta mitinge dönüşmesi bekleniyor. Kürdistan’ın dört parçası ve dünyanın farklı ülkelerinden siyasi parti ve insan hakları temsilcileri, ekolojistler, kadın hareketi temsilcileri de konuşmacı olarak yer alacak. Yine Tamiller, Zapatistalar, Êzidî temsilciler de mitingde konuşacak.