KOMAW: Êzidî halkımıza tüm gücümüzle destek olmalıyız

Kürdistan Şehit ve Kayıp Aileleri Derneği (KOMAW), Şengal’e yönelik saldırılara ve uluslararası güçlerin sessizliğine tepki göstererek, Kürdistan halkını tüm gücüyle Êzidîlerin yanında yer almaya çağırdı.

KOMAW yönetimi imzalı yazılı açıklamada, Êzidî halkının 74’üncü Ferman’a da dayandığı ve yıkılmadığı ifade edilerek, 2014’teki DAİŞ’in soykırım saldırıları hatırlatıldı.

“Tam bu soykırım saldırıları sürecinde Şengal’deki halkımızın yardımına koşan ve Êzidî halkımızın soykırımını önleyen YPG ve HPG olmuştur” diyen KOMAW şunları ekledi:

“Kürdistan halkının özgürlük fedaileri olan YPG ve HPG güçleri, DAIŞ’e karşı kahramanca savaştılar ve Êzidî halkımızı soykırımdan kurtarmak için onlarca can feda edip şehit düştüler.”

KOMAW, Şengal’in kurtarılması üzerinden geçen sekiz yıl içerisinde Êzidî halkının savunmadan eğitime ve ekonomiye kadar toplumsal olarak yeniden örgütlendiğini ve demokratik özerk sistem kurduklarını kaydetti.

Açıklamada devamla şunlar belirtildi:

“Halkımızın öz gücüne dayanarak özgür, demokratik ve barışçıl ortak bir toplumsal yaşamı çok gören, hazmetmeyen gerici ve işgalci bölge devletlerin yönetimlerinin başını çeken M.Kazımi, Erdoğan ve işbirlikçisi KDP yöneticileri, DAIŞ’ın yarım bıraktıklarını tamamlamak üzere, çoktandır hazırladıkları plan çerçevesinde 1 Mayıs gecesi toplu bir saldırıya geçmişlerdir.

Bu saldırıdan da bir kere daha açıkça görülüyor ki, dini veya başka kimlikler adı altında DAIŞ vb. cinayet örgütleri örgütleyip, halkların özgür iradelerine dayanan toplumsal yönetim ve sistemleri oluşturmayı kabul etmemekte ve her fırsatta bu tür kazanımları hedefleyip bitirme girişimlerinde bulunmaktadırlar.

Özcesi belirtilen özgün durumundan da kaynaklanarak Êzidî halkımızın şahsında tüm Kürdistan halkının Özgürlük Hareketine ve kazanımlarına yönelik bu soykırımcı saldırılardan, sadece Bağdat, Ankara ve Hewlêr yönetimleri sorumlu değildirler.

Bu yönetimleri destekleyen ve yönlendiren dünya hegemon güçleri de aynı derece de sorumludurlar. Bunları açıktan destekleyenlerin bir kesimi 9 Ekim 2020 Şengal Fermanı sözleşmesinde hazır bulundular: ABD ve BM temsilcisi gözetiminde görev Ankara, Bağdat ve Erbil yönetimlerine resmen verildi. Hakeza bu soykırım fermanına, dünyanın diğer hegemon devlet veya güçlerinden, hemen hemen karşı çıkan olmadı, sessiz kalındı!

Biz mağdur, kayıp ve şehit aileleri kurumu KOMAW olarak, halkımıza reva görülen bu soykırımcı politikaları protesto ediyor ve tüm yurtsever Kürdistan halkımıza da çağrımız; direnişçi yiğit Şengal Êzidî halkımızın yanında yer alması ve tüm gücüyle destek sunmasıdır.

Dünya insani kurum ve kuruluşlarına da çağrımız; bu insanlık dışı saldırganlara karşı tavırsız ve sessiz kalmamalı, başta Êzidî halkımız olmak üzere Kürdistan halkının haklı mücadelesinin yanında yer almaları, halkımızın özgürce barış içinde yaşam hakkına sahip çıkmalıdırlar.”