Londra’da işgal saldırılarına karşı yürüyüş

Londra’da Kürtler ve dostları Türk devletinin faşist politikaları ve işgal saldırılarına karşı düzenledikleri yürüyüşte “Özgürlüğün anahtarı Kürdistan dağlarıdır. Dağlar biziz” mesajı verdi.

Türk devletinin Medya Savunma Alanlarına yönelik işgal saldırılarına karşı Kürt Halk Meclisi’nin çağrısı ile Kürtler ve dostları Londra Civic Centre önünde bir araya geldi. Halkların Devrimci Birleşik Hareketi (HDBH) bileşenlerinin destek verdiği eylemde YPG, YPJ bayrakları, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan flamaları ile “Terörist Erdoğan” yazılı dövizler taşındı.

Sık sık, “Kahrolsun faşizm”, “Biji gerilla”, “Biji PKK”, “Biji serok Apo”, “Katil Erdoğan” sloganlarının atıldığı eylemde ilk konuşmayı Kürt Halk Meclisi Eşbaşkanı Ercan Akbal yaptı.

Kürt halkının temel değeri olan gerilla alanlarına yönelik işgal girişimine tepki gösteren Akbal “Türk devleti bilsin ki gerilla halkın ta kendisidir. Soykırımcı politikalar asla başarıya ulaşmayacaktır. Bu halk Erdoğan faşizmini yerle bir ederek bozguna uğratacaktır. Nasıl ki Zap’ta Gare’de bozguna uğradınız bugün de özgürlük ruhuyla savaşan gerillaya karşı bir kez daha yenileceksiniz” dedi.

Kurdish Solidarity Campaign’den Nick Matheou da konuşmasında Kürt halkının en yüce dostunun dağlar olduğunu vurgulayarak, “Kürt halkının dağları karşısında faşizm ezilecek. Özgürlüğün anahtarı Kürdistan dağlarındadır” dedi.

Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HDBH) adına Heval Ufuk ise faşizme ve işgalciliğe karşı birlikte mücadelenin önemine dikkat çekerek, sömürgeci faşist Türk devletinin gerillanın direnişi ile yenileceğini ifade etti.

KCDK-E Başur adına bir konuşma yapan Şiwan Başur ise işgalciliğin Kürdistan topraklarından sökülüp atılması gerektiğini vurguladı.

Yapılan konuşmaların ardından halk KCC binasının bulunduğu Haringey’e doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca alkış ve zılgıtlar eşliğinde Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’a öfke ve tepki gösterildi. Yürüyüşe yol boyunca yoğun ilgi gösterilmesi dikkat çekti.