İşgal saldırısına karşı yürüyen halka polis saldırısı

Türk devletinin KDP işbirliğiyle Kürdistan’a yönelik saldırısı İstanbul’da yapılan yürüyüşle protesto edildi. Yürüyüşte ESP Eşbaşkanı Şahin Tümüklü ve çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ile Tevgera jinên Azad (Özgür Kadın Hareketi-TJA) üyeleri, Türk devletinin KDP ortaklığıyla Güney Kürdistan’a yönelik saldırılarına tepki göstermek için Tünel Meydanı’nda bir araya gelerek yürüyüş gerçekleştirdi.

Yürüyüşe DBP Eşbaşkanı Keskin Bayındır ve HDP milletvekilleri Sezai Temelli, Nejdet İpekyüz, HDK Eşsözcüsü Cengiz Çiçek, Barış Anneleri, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eşbaşkanı Şahin Tümüklü ve çok sayıda HDP ilçe yöneticisi ile halk katıldı. Kitle yürüyüşte "Tecrit insanlık suçudur", "Onurlu bir barış", "Bimre xiyanet" dövizleri taşıdı.

ABLUKAYA RAĞMEN DİRENİŞ

Halk ellerindeki dövizleri taşıyarak alkışlarla sık sık, "Savaşa hayır, hemen barış hemen şimdi” sloganları atarak İstiklal Meydanı'nda yürüyüşe geçti. Yürüyüşe geçen kitle, polisler tarafından Rus Konsolosluğu önünde ablukaya alındı. Çok sayıda kişi ablukaya alınmasına rağmen slogan atmaya devam etti.

BARIŞ ÇAĞRISINA MÜDAHALE

Abluka içerisinde açıklama yapan HDP’li Sezai Temelli, savaşın yoksulluk olduğunu ve çocukların ölümüne neden olduğunu belirterek, herkesi barıştan yana olmaya çağırdı. Abluka içerisinde açıklamaya saldırmak isteyen polisin tavrına karşılık kitle sık sık “Savaşa hayır barış hemen şimdi” ve “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganları atarak cevap verdi. 

GENÇLERDEN YÜRÜYÜŞ 

Önleri kesilen onlarca HDP Gençlik Meclisi üyesi ise "Bê Serok jiyan nabe", "Bijî berxwedana Zapê", "Bijî berxwedana Avaşîn", "HDP umuttur, umut dimdik ayakta" ve "Bijî berxwedana zindana" sloganlarıyla yürüyüşüne devam etmek istedi. Polis engeline takılan gençler toplu bir şekilde İstiklal Caddesi'nden ara sokaklarda yürüyüşünü sürdürdü.

Yürüyüş esnasında ESP Eşbaşkanı Şahin Tümüklü, ÖHD’li avukat Veysi Eski ile beraber çok sayıda HDP ilçe yöneticisi gözaltına alındı.

ÇOK SAYIDA GÖZALTI

Farklı noktalarda yürüyüşünü gerçekleştiren birçok gencin Tünel Meydanı, Galatasaray Meydanı ve Ömer Hayyam Caddesi’nde polisler tarafından gözaltına alındığı öğrenilirken, gözaltı esnasında polislerin, gençleri sivil araçlara koyarak alandan uzaklaştığı belirtildi. Gözaltına alınan gençlerin kimler olduğu konusunda herhangi bir bildi edinilemedi.

Yürüyüş sonrası HDP İstanbul İl Örgütü polisler tarafından ablukaya alındı.