Afganistan’daki sel felaketlerinde 47 kişi daha hayatını kaybetti

Kuzey Afganistan'da şiddetli yağmurlar ve sel sonucu en az 47 kişi hayatını kaybetti. Bir yetkili, Cumartesi günü ülkenin merkezindeki bir eyalette benzer sayıda kişinin öldüğünü açıklamıştı.

Kuzeydeki Faryab eyaletinin bilgi departmanı başkanı Şamsudden Muhammedi, Reuters'e verdiği demeçte, ilk raporlara göre en az 300 evin yıkıldığını belirtti. Muhammedi, 47 kişinin hayatını kaybettiğini ifade etti. 

Cumartesi günü, merkezi Gur eyaletinde en az 50 kişi hayatını kaybetmişti. Bu bilgiyi eyaletin bilgi departmanı başkanı Mawlawi Abdul Hay Zaim doğrulamıştı.

Doğal felaketlere yatkın bir ülke olan Afganistan, Birleşmiş Milletler tarafından iklim değişikliğine en savunmasız ülkelerden biri olarak kabul ediliyor. 

Son iki haftada yaşanan sel felaketlerinde hayatını kaybedenlerin sayısı 400’ü aştı. 

Geçtiğimiz hafta, şiddetli yağmurların yol açtığı ani seller, kuzey Afganistan'daki köyleri harap ederek 315 kişinin ölümüne ve 1.600'den fazla kişinin yaralanmasına neden oldu.

Çarşamba günü, Afgan Hava Kuvvetleri'ne ait bir helikopter "teknik sorunlar" nedeniyle, Gur eyaletindeki bir nehre düşen kişilerin cesetlerini almak üzereyken düştü. Olayda bir kişi hayatını kaybederken, 12 kişi yaralandı.

Taliban'ın iktidara gelmesinden ve yabancı güçlerin 2021'de geri çekilmesinden bu yana Afganistan, yardım sıkıntısıyla karşı karşıya bulunuyor. Kamu maliyesinin belkemiğini oluşturan kalkınma yardımları azaltıldı. Takip eden yıllarda, bu açık daha da büyüdü.