BM Güvenlik Konseyi Libya için kalıcı ateşkes istedi

BM Güvenlik Konseyi, Libya’da Nisan ayında başlayan yeni çatışmalardan bu yana ilk kez “kalıcı ateşkes” isteyen bir karar aldı.

BM Güvenlik Konseyi, Libya’da Nisan ayında başlayan yeni çatışmalardan bu yana ilk kez “kalıcı ateşkes” isteyen bir karar aldı.

Birleşik Krallık tarafından yazılan karar tasarısı, Güvenlik Konseyi’nin 15 üye ülkesinden 14’ünün oyunu aldı. Rusya çekimser kaldı.

Bu karar tasarısı, üç haftadır yoğun bir şekilde tartışılıyordu. Uluslararası güçler arasında, 19 Ocak’ta Berlin’de düzenlenen konferansta verilen “birlik” mesajına rağmen krize ilişkin birbirinden farklı yaklaşımlar var.

PARALI ASKER TARTIŞMASI

Berlin konferansında da kalıcı ateşkes ile çatışmaya dahil olan ülkelerin BM’nin silah ambargosuna uyması yönünde taahhütlerde bulunulmuştu. Ancak başta Türkiye olmak üzere, krize dahil olan ülkeler silah ve cephane göndermeye devam etti.

Güvenlik Konseyi’nin kararında “Libya’ya artan sayıda paralı asker gönderilmesi karşısında duyulan kaygı” da ifade edildi. Bu ifadeler, geçen hafta müzakerelerin Rusya tarafından bloke edilmesine neden olmuştu. Rusya “paralı asker” kavramı yerine “yabancı teröristler” ifadesinin kullanılmasını istiyordu.

Görüşmelerin başında ABD, “Rus Wagner grubunun paralı askerleri” ifadesinin açık bir şekilde karar tasarısına konulmasını istemişti. Ancak daha sonra bu pozisyonunu yumuşatarak “paralı asker” kelimesini kabul etti. Rusya aylardır, Libya’nın doğusunu elinde bulunduran Halife Hafter güçlerine paralı asker göndermekle suçlanıyor.

Halife Hafter öncülüğündeki Libya Ulusal Ordusu (LUO), Nisan 2019’da başkent Trublus’u Ulusal Birlik Hükümeti’nin (UBH) elinden almak için operasyon başlatmıştı. Çatışmalar son aylarda dış güçlerin müdahalesi arttı. Özellikle Türkiye, Müslüman Kardeşler’in ağırlıkta olduğu Trablus hükümetine açık bir şekilde destek verdi. BM’nin silah ambargosunu ihlal eden Türkiye, binlerce çete mensubu ve Türk askerinin yanısıra, zırhlı araçlar, dronlar ve silah sevkiyatı yaptı. Hafter güçlerini ise Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Rusya ve bazı batılı ülkeler destekliyor.