BM’ye Myanmar’a silah ambargosunu onaylama çağrısı

Liechtenstein’ın hazırladığı, AB, İngiltere ve ABD’nin de desteklediği bir önergede BM’nin, Myanmar’a silah transferini bir an önce askıya alması isteniyor.

Birleşmiş Milletler’e (BM) 1 Şubat’ta yapılan askeri darbe ardından çatışmaların yoğun bir şekilde sürdüğü Myanmar’a, Salı günü yapılacak oturumda silah transferini geçici bir süre için askıya alması için çağrı yapıldı.

Liechtenstein’ın hazırladığı, Avrupa Birliği (AB), İngiltere ve ABD’nin de desteklediği önerge ile Myanmar’a silah transferinin askıya alınmasının Salı günü oylanması çağrısı yapıldı.

BM diplomatı ise konuya ilişkin görüş birliğinin sağlanmasının zor olduğu gerekçesi ile 193 ülkeden çoğunluğun desteğinin beklenmesi gerektiğini belirtti.

Haftalardır üzerinde müzakere edilen tekst ise Avrupa’dan Amerika, Afrika’ya birçok ülkenin desteğini alıyor.

Belgede Myanmar’a silah transferi, satışı, mühimmat satışı ve transferinin hemen durdurulması isteniyor. Ayrıca 1 Şubat’ta darbe gerçekleştiren askerlere ise olağanüstü hali hemen kaldırılması, Devlet Başkanı Win Myint ile sivil yönetici Aung San Suu Kyi ve tutuklanan herkesin,  ön koşulsuz bir şekilde serbest bırakması gerektiğine de yer veriliyor.