Fransa’da binlerce kişinin oturum talebi reddedildi

Fransa’da 2020 yılı Ekim ayından, 2021 yılı Haziran ayına kadar valiliklerin, 28 binden fazla kişinin oturum uzatma talebini reddettiği açıklandı.

Fransa’da valilikler 9 aylık zaman sürecinde 28 bin kişinin oturum uzatma talebini reddetti. Bu oran önceki yılki aynı zaman aralığına göre iki kat daha fazla ret anlamına geliyor.

Rakam Çarşamba günü kamu düzenini bozan, ya da ciddi suçlar işleyen 28 bin kişinin oturum uzatma talebinin reddedildiği belirtiliyor.

Ayrıca yetkililer 699 kişinin oturum hakkını da elinden almış. Geçtiğimiz yılın 1 Ekim’inden itibaren  yürürlüğe giren yasa kapsamında valilik yetkililerin 30 bin dolayında kişinin oturumunu uzatma talebini reddederken, bazı insanların oturum hakkının elinden aldı.

10 BİN KİŞİNİN TALEBİ SON ÜÇ AYDA REDDEDİLDİ

Oturum hakkının reddedilmesi ağırlıklı olarak “kamu düzeni” gerekçesiyle. Bu gerekçeler arasında yüzde 27,6 oranında kişinin talebi ağır şiddet, cinayete teşebbüs, isteyerek cinayet işleme, çoğul ebeveynlik tanıma, insanlara kötü muamele, radikalleşme, insanları dilenciliğe zorlama, yolsuzluk, organize suçlar, isyan vb. bulunuyor.

Oturum talebi reddedilenlerin 20.079’unun ilk kez oturum talebinde bulunduğu ve bunlardan 1.299’unun kamu düzeni gerekçesiyle reddedildiği de belirtiyor.

Ile de France bölgesinden 8 valilik büyük bir oranda insanların ilk oturum talebini reddetti.