Fransa’da emeklilik reformuna karşı grevler 42’nci gününde

Fransa’da emeklilik reformuna karşı sendikaların çağrısıyla başlatılan grevler sürerken, ulaşım sektöründe 42 günle yakın tarihin en uzun süreli iş bırakma eylemleri nedeniyle toplu taşımada ciddi aksaklıklar yaşanacak.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından dayatılan emeklilik reformunda hükümetin ortalama emeklilik yaşını 64 olarak belirleme şartını ‘geçici’ olarak geri çekmesine rağmen sendikaların kararlı duruşu sürüyor.

Hükümetin bu ay sonunda sendikalar ve işveren temsilcileriyle başlatacağı görüşmeler öncesinde özellikle ulaşım sektöründeki grevler devam ediyor. 42’nci gününe giren grevlerin bugünkü ayağına demiryolu şirketi SNCF’nin yanı sıra Paris ve çevresindeki ulaşımı sağlayan RATP şirketinin çalışanları katılıyor.

Başkentteki metro ve banliyö trenleri içerisinde sadece 1 ve 14 numaralı metro hatlarının otomatik sürüş mekanizmalı vagonları sorunsuz çalışacak. Birçok metro hattında grevler nedeniyle sefer aralıkları uzatılırken, bazılarında ise gün içinde seferler kısmi olarak duracak.

Ülke genelindeki hızlı tren (TGV) ile bölgesel TER seferlerinin en az beşte biri, Paris çevresindeki bölgesel tren seferlerinin ise dörtte biri iptal edilmiş durumda.

5 ARALIK’TAN BU YANA SÜRÜYOR

Fransa’da 5 Aralık’tan bu yana emeklilik reform planlarına karşı sendikalar ve öğrenci birlikleri öncülüğünde kararlı bir duruş sergileniyor. Kimi sendikaların bazı şartlar altında reforma olur verme yönündeki duruşlarına rağmen özellikle CGT ve FO gibi sol sendikalar ile UNEF gibi öğrenci birlikleri taviz verilmemesinden yana.

Hükümetin çalışılan dönemdeki kazanılan maaşlara göre puan sistemine geçilmesini istediği emeklilik sisteminde, tam maaş alabilmek için ise en az 64 yaşına kadar prim ödenmesi şartı getiriliyor. Ancak grevler sayesinde hükümet, şimdilik bu şartın erteleneceğini duyurmuştu.

Macron’un taviz vermeye yanaşmadığı bu şartlarda bir emeklilik yasasının hayata geçirilmesi halinde ise, çalışma yaşamında belli dönemler işsiz kalmış bireyler düşük emeklilik maaşlarına mahkûm olacak.