Rus istihbaratı Almanya’da Soğuk Savaş dönemindeki kadar aktif

Almanya’da iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Federal Dairesi (BfV) Başkanı Thomas Haldenwang, Rusya’nın Soğuk Savaş dönemindeki aratmayacak şekilde ülke içinde faal halde olduğunu söyledi.

Welt am Sonntag gazetesine konuşan Haldenwang Rusya’nın Almanya içindeki faaliyetlerinin önemli ölçüde artırdığının farkında olduklarını ifade ederek “şu anda gelinen seviye, Soğuk Savaş dönemleri dışında daha önce görülmedi” dedi.

Rusya’nın Almanya’daki neredeyse tüm siyasi alanlardaki meseleleri netleştirmede çok karmaşık bir çıkarı olduğunu dile getiren Haldenwang, “Yöntemler daha kaba ve araçlar daha acımasız hale geliyor” diyerek, Rusya’nın suçlandığı 2019’da Berlin’de bir Gürcü vatandaşının öldürülmesini hatırlattı.

Almanya dış istihbarat servisi BND’nin Başkanı Bruno Kahl ise, Rusya ve Çin’i işaret ederek, “Bize kendi iradelerini empoze etmek isteyen diğer ülkelerin egemenliğini bir düşünün. Bu konuda normlarda bir değişiklik görülmekte, daha acımasız bir yaklaşım benimsenmekte ve çıkarlar eskiye göre daha pervasızca yürütülmekte. Bazı devlet aktörleri, salgın sırasında aşı diplomasisi veya yüz maskeleri satmak gibi yeni yaklaşımlar benimsedi” ifadelerini kullandı.