Yangınlar Atina kapılarında: ‘Durum son derece kritik’

Yunanistan’ın başkenti Atina’nın 30 kilometre kuzeyinde orman yangınları nedeniyle en az 6 kişi yaralandı, 5 yerleşim birimi tahliye edildi ve birçok ev yandı.

İtfaiye ekipleri gece boyunca büyük bir yangınla mücadele etti. Başkent Atina sakinleri, yeni güne keskin bir koku ve dumanlarla uyandı.

Perşembe günü öğleden sonra Parnes dağı eteklerinde yeniden başlayan yangın, Salı gününden bu yana 1200 hektarı aşkın alanı küle çevirdi.

Yangın başkentin 30 kilometre kadar kuzeyindeki köylere ulaştı. Yangında en az 6 kişi yaralanırken, 5 köy tahliye edildi, birçok ev de yandı.

Ülke genelinde aşırı sıcaklar altında son günlerde onlarca yangın çıktı.

MİÇOTAKİS: SON DERECE KRİTİK BİR DURUMLA KARŞI KARŞIYAYIZ

Başbakan Kyriakos Miçotakis, perşembe akşamı yaptığı açıklamada “Ülkemiz son derece kritik bir durumla karşı karşıya” dedi.

Miçotakis, “Birkaç gün süren sıcak hava dalgası tüm ülkeyi barut fıçısına çevirdiği için benzeri görülmemiş koşullarla karşı karşıyayız" diye ekledi.

Atina’yı ülkenin kuzeyine bağlayan otoyol ile ulusal yol tedbir amacıyla kesildi.

Hava desteğindeki en az 450 Yunan itfaiyeci yangınla mücadele ediyor.  Perşembe akşamı Fransa’dan da 82 itfaiyeci yardım için Atina’ya ulaştı. Fransız itfaiyecilerin bu cuma günü yağınla mücadeleye katılması bekleniyor.

Yunan Sivil Savunma tarafından yapılan açıklamaya göre Fransa iki yangın söndürme uçağı, İsviçre üç helikopter gönderecek. Kıbrıs ve İsveç zaten müdahale araçları göndermişti. İsrail’in de mümkün olan en kısa sürede sivil bir uçak, 15 itfaiyeci ve büyük miktarda alev geciktirici göndermesi bekleniyor.