İki doktordan Tuğluk ve Narin için Kızılhaç Komitesi’ne mektup

Zürich/Amed Kardeşlik Köprüsü’nden iki doktor, hasta tutsaklar Aysel Tuğluk ve Seyit Narin için Uluslararası Kızılhaç Komitesi’ne bir mektup göndererek, harekete geçmesini istedi.

Zürich/Amed Kardeşlik Köprüsü adına Dr. Bigna Rambert ve Dr. Maja Hess, Uluslararası Kızılhaç Komitesi'ne bir mektup yazarak, Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk ile Sur eski Belediye Eşbaşkanı Seyit Narin’in durumuna dikkat çekti.

Mektupta "Dayanışma örgütü olan Zürich-Diyarbakır/Amed Kardeşlik Köprüsü adına size yazıyoruz. Kardeşlik Köprüsü, 2016 yıIında Zürih Belediye Meclisinde Türkiye'deki sivil toplumu ve demokratik yapıları desteklemek için bir meclis önergesiyle kuruldu. Biz iki doktoruz ve siyasi tutsak olan ağır hastalar Aysel Tuğluk ve Seyit Narin'in akıbetinden derin endişe duyuyoruz” denildi.

Mektupta devamla şunlar belirtildi: “Kürtleri temsil eden Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) eski Milletvekili olan Aysel Tuğluk ve Eski Sur Belediye eşbaşkanı Seyit Narin, tutuklu kalmaları sağlık açısından uygun olmamasına rağmen halen cezaevinde tutuluyorlar. Elimizde Türkçe tıbbi dosyalar var. Her iki vakadan da uluslararası basından haberdar olduğunuza inanıyoruz.

 

ICRC'nin tıbbi gerekçelerle iki mahkûmun serbest bırakılması için çalışacağını ve çabalarınız ve gelişmeler hakkında Kardeşlik Köprüsünü ve HDP İsviçre'yi bilgilendireceğinizi umuyoruz.”