AKP'lilerin katlettiği Şenyaşarlar anıldı

AKP’li İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından katledilen Hacı Esvet ve oğulları Adil ile Celal Şenyaşar, halk ve kurumlar tarafından anıldı.

AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından 14 Haziran 2018 tarihinde Şenyaşar Ailesi'ne yönelik gerçekleşen katliamda yaşamını yitiren Hacı Esvet ile oğulları Celal ve Adil Şenyaşar, mezarları başında anıldı. Suruç ilçesi Belediye Mezarlığı’nda yapılan anmaya, Şenyaşar Ailesi'nin yanı sıra katliamın başladığı sokakta bulunan esnaflar, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Bedran Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa milletvekilleri Ayşe Sürücü ile Ömer Öcalan, Urfa Barış Annesi Meclisi üyeleri, Urfa Emek ve Demokrasi Platformu birleşenleri, HDP yöneticileri ile çok sayıda kişi katıldı.

Anma için mezarlık önünde bir araya gelen kitlenin mezarlığa girmesi polisler tarafından engellenmek istendi. Aileyi ve milletvekillerini mezarlığa alan polisler, halkın mezarlığa girmesine engel oldı. Polisin tutumuna aile, milletvekili ve sivil toplum örgütü üyeleri tepki gösterdi. Emine Şenyaşar’ın, kitle içeri alınmaz ise mezarlığı ziyaret etmeyeceğini, kitle içeri alınana kadar kapıda oturacağını belirtmesinin ardından 30 dakika kapıda bekletilen kitle mezarlığa alındı. Mezarlık girişinden katledilen aile fertlerinin mezarları başına kadar kitle yürüyüş gerçekleştirdi. Emine Şenyaşar, katledilen aile bireyleri için ağıtlar yaktı. Mezar başında bir araya gelen kitle, yaşamını yitirenler için dua etti.

'AKP MİLLETVEKİLİ OLDUĞU İÇİN BİR ŞEY YAPILMIYOR'

Anmada Şenyaşar Ailesi adına Ferit Şenyaşar, maruz kaldıkları katliam ve 4 yıldır sürdürdükleri adalet mücadelesine dair konuştu. İki duyguyu aynı anda yaşadıklarını belirten Şenyaşar, “Bu üç insan biber gazları arasında gömüldü. Bugün yine unutulmadılar. AKP milletvekili işin içinde olduğu için bir şey yapılmıyor. Suruç halkı başta olmak üzere davamıza milyonlar sahip çıktı. 4 yıldır taziyemizi kurmadık. Adalet sağlandığı zaman taziyemizi kuracağız. Bir an önce adalet sağlansın” dedi. 

'TÜM ÜLKE İÇİN DİRENİYORLAR'

DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ise katliamın kamuoyunun gözleri önünde gerçekleştiğine dikkat çekerek, “Dünyanın gözü önünde bir katliam yapıldı. 4 yıl geçti ama adalet sağlanmadı. 4 yıldır bir adım atılmaması adaletin olmadığını gösteriyor. Devlet hastanesinde katliam yapıldı. Anne Emine Şenyaşar herkes için adalet istiyor ve bir direniş gösteriyor. Anne bütün Türkiye için direniyor. Adalet yerin altında onu çıkarmak gerek. Sonuna kadar ailenin yanında olacağız bunun sözünü veriyoruz. Şenyaşar ailesi için adalet gelmeden demokrasi gelmez. Fatiha okumak için bizimle pazarlık yapıyorlar. Herkes bu katliamı biliyor. Sonuna kadar adalet arayışında olacağız” şeklinde konuştu.

Urfa Emek ve Demokrasi Platformu adına konuşan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şube Eşbaşkanı Salih Karataş, ailenin yanında olduklarını belirterek, Urfa'daki adliye önünde tutacakları Adalet Nöbeti’ne herkesi davet etti.

Anma etkinliği mezarlığa karanfil bırakılmasıyla son buldu.