Azerbaycan tezkeresi geçti

HDP, mecliste kabul edilen Azerbaycan tezkeresine “Oyumuzun rengi halkların barış ve kardeşlik içerisinde bir arada yaşadığı bir dünya lehinde olacaktır” diyerek, hayır oyu kullandı.

Türk ordusunun Azerbaycan'daki görev süresinin 1 yıl uzatılmasına ilişkin Türk Cumhurbaşkanlığı tezkeresi görüşüldü. Mecliste yapılan görüşme ardından tezkere HDP hariç 4 siyasi partinin “kabul” oyu ile geçirildi.

Tezkere görüşmesinde HDP grubu adına konuşan Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, AKP’nin dış politikasını eleştirdi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın içinde bir Enver Paşa olduğunu söyleyen Turan, “Dönem dönem ortaya çıkıyor. Oysa Enver Paşa'nın Savaş Bakanı olarak sürdürdüğü süreçte, 7 milyon kilometrekareyle başlayan Birinci Dünya Savaşı, 700 küsur bin kilometrekareye kadar daraldı. 1 milyona yakın asker bu süreçte hayatını kaybetti ve Tacikistan'da, biliyorsunuz, Bolşevik makineli tüfeklerine karşı, silahsız ve kılıcıyla savaşmaya çalıştı. Şimdi, bu, değerli yalnızlık mı yani ‘değerli yalnızlık’ derken iktidarın tahayyülünde böyle bir şey mi var? Bu, değerli yalnızlık falan değil; bu, diplomasiye, siyasete ve uzlaşmaya uygun olmayan bir hariciyenin yaratmış olduğu doğal ve siyasi sonuçlar ne yazık ki” diye belirtti.

‘ERDOĞAN’IN ÜLKEYİ YÖNETME EHLİYETİ KALMAMIŞTIR’

Erdoğan’ın ülkeyi yönetme ehliyetinin kalmadığını söyleyen Turan, devamla “Ülkeyi yönetme ehliyeti kalmayan birine ‘Hadi, bu ülkeyi bir de savaşa sok’ diye destek vermeyiz. Savaşa ve çatışmaya zaten karşıyız ama bu sebeple iki defa karşıyız. Ayrıyeten hem ekonomik krizden şikâyetleneceğiz hem iktidar blokunun halkı açlıkla ve yoksulla terbiye ettiğinden dem vuracağız, bunun için sokağa çıkacağız hem de fakirin fukaranın ekmeğini ikiye bölen kılıca onay vereceğiz, bu mümkün değil. Bütün bölgesel gelişmelere ve değişmelere duhul ederken aynı zamanda, ‘Kürtlerin, sınırın altında statü kazanmasını nasıl engellerim?’ diye yanıp tutuşarak bu coğrafyada barışa hizmet etmeyiz, tam tersine bunu daha da fazla öteleriz. O sebeple, oyumuzun renginin ne olacağını söylemeye galiba gerek yok ama oyumuzun rengi bugün ve bundan sonra bu ülkede, bu bölgede daha az savaşın, çatışmanın olduğu, halkların barış ve kardeşlik içerisinde bir arada yaşadığı bir dünya lehinde olacaktır” ifadelerini kullandı.