Dağ: AKP-MHP iktidarını gençler ve kadınlar yıkacak

HDP Gençlik Meclisi Sözcüsü Dersim Dağ, gençliği Amed ve İstanbul mitinglerine çağırdı, “Gençler ve kadınlar AKP-MHP iktidarının saltanatını yıkacak" dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi Sözcüsü Dersim Dağ, Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) Amed'de bulunan Genel Merkez Danışma Bürosu'nda basın toplantısı düzenledi. DAİŞ çetelerinin saldırılarını sonucu 3 Ağustos 2014'teki Êzidî soykırımında yaşamını yitirenleri anarak sözlerine başlayan Dağ, “74’üncü Êzidî Fermanı’nda 6 binin üzerinde kadın ve çocuk kaçırıldı, binlercesi katledildi. Bu kadın düşmanı zihniyeti Türkiye’de de yaşamın her alanında kendisini gösteriyor” dedi.
Kobanê Davası’nda yargılanan siyasetçiler Ayla Akat Ata ve Ayşe Yağcı’ya açık görüşte birbirlerine selam verdikleri gerekçesiyle disiplin cezası verilmesine tepki gösteren Dağ, “Bu, AKP’nin katmerleşen faşizmine en bariz ve son örnektir” diye konuştu.

'AYSEL TUĞLUK'A İŞKENCE YÖNTEMİ UYGULANIYOR'

Demans hastası Aysel Tuğluk’un Kobanê Davası’nda savunma yapmaya zorlanmasına dair Dağ, “Kobanê Kumpas Davasında tutuklu bulunan demans hastası Aysel Tuğluk, aslında bir işkence yöntemiyle avukatını bile tanımazken, ifade vermeye zorlanıyor. Bu durum, 80’li yıllarda Esat Oktay'ın Amed Zindanında gerçekleştirdiği işkencenin çok çok ötesinde, AKP-MHP iktidarının kadın ve Kürt düşmanı örneklerine ve cezaevlerinde siyasi tutsaklara yönelik yürüttüğü politikaların son saldırı noktasıdır. Buradan AKP ve MHP yargısına sesleniyoruz; başta Aysel Tuğluk başta olmak üzere hasta tutsakların bir an önce serbest bırakılması gerekiyor. Bu bir işkence yöntemidir suçudur, insanlık suçudur” diye konuştu.

N.Ç. DAVASI

Kamuoyunda “N.Ç. Davası” olarak bilinen davada istismar edilmesi olayının faillerinden Şeyhdavut D.’un Derik Kaymakamlığının etkinliğinde “kanaat önderi” sıfatıyla tanıtılmasına dikkat çeken Dağ, “AKP ve MHP iktidarının kadın düşmanlığı, özelde Kürt kadınları üzerinden yürüttüğü özel savaş politikaları, bunlarla sınırlı değil. Çok yakında bir tarihte kamuoyunda ‘N.Ç. Davası’ olarak bilinen 13 yaşındaki bir çocuğa, aralarında yüzbaşının, muhtarın bulunduğu 28 kişinin taciz tecavüz ve istismarına maruz kaldığı dosyada sanık olan biri, AKP’nin kaymakamı ve AKP kayyumu tarafından kanaat önderi olarak tanımlandı. Dêrik’te kanaat önderlerinden uyuşturucuya karşı yaptığı toplantıda N.Ç. davasından sanık olan birinin kanaat önderi olarak tanımlanması ve toplantıya çağrılması, AKP-MHP iktidarının ikiyüzlülüğünü ortaya koydu. Bir yandan Kürdistan’da özel savaş politikaları yürüterek Kürt genç kadınlarına yönelik taciz ve tecavüzü sistematik olarak yürüten, bir yandan da Eşbaşkanlığı suç olarak gösterip, kayyım atayan AKP-MHP’nin kayyımı, bilinçli ve sistematik olarak yürütülen uyuşturucu, taciz ve tecavüze karşı kanaat önderleri adı altında sistematik bir şekilde taciz ve tecavüz yürüten sanıkların görüşlerini almak istiyor. Bu iktidarın ikiyüzlülüğünü göstermekle birlikte, kayyım için cinsel istismar sanığının da kanaat önderi olarak görüldüğünü gösteriyor” şeklinde konuştu.

TURNUVAYA ENGELLEME

HDP Gençlik Meclisi’nin Kemal Kurkut anısına düzenlediği futbol turnuvasına yönelik engellemelere değinen Dağ, şunları kaydetti:

“AKP ve MHP iktidarı, özel savaş politikalarını bir yandan özel savaş politikalarını sistematik olarak yürütürken, Gençlik Meclisimizin bu özel savaş politikalarına karşı yürüttüğü çalışmayı illegalize etmeye çalışıyor. Kamuoyunun yakından takip ettiği ‘Bağımlılığı kıralım, yeni yaşamı kuralım’ şiarıyla ile yürüttüğümüz kampanya çerçevesinde, 11 kentte futbol turnuvası düzenliyoruz. Bu turnuvayı da Kemal Kurkut anısına düzenliyoruz. Geleneksel olarak her yıl düzenlediğimiz futbol turnuvası, her yıl illegalize ediliyor, çeşitli engellemeler ve baskılarla karşı karşıya kalıyor. Bu yıl 2017 Amed’te katledilen kemal Kurkut’un da illegalize edilmesidir. Kemal Kurkut isminin kullanılmasının ‘örgüt propagandası’ yapıldığı suçlamasıyla karşı karşıya kaldık. 2017’de polis kurşunuyla katledilen Kemal Kurkut’un katili cezasız bırakılırken, AKP-MHP iktidarı Kemal Kurkut’u ‘terörist’ ilan ediyor, turnuvamızı illegalize etmeye çalışıyor. İstanbul Gaziosmanpaşa’da Zaxo ve Roboski katliamlarının hesabının sorulacağı şeklinde açılan bir pankartı gerekçe göstererek, turnuva katılan 11 arkadaşımız işkenceyle gözaltına alındı. Buradan bir kez daha söylüyoruz Roboski katliamını yapanlar da Zaxo katliamını gerçekleştirenler de hukuk önünde er ya da geç hesap verecektir. Gençlik er ya da geç hesabını soracaktır."

Dağ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Turnuvamıza yönelik hukuksuzluk sadece bununla sınırlı değil. Turnuvamıza katılmak isteyen başvuruda bulunan takımlar, bilgi ve önleme faaliyetleri adı altında aranıyor, aileleri bir bir aranıyor, emniyete giden gençlere tehdit ve şantajla turnuvadan geri çekilmeleri söyleniyor. Bununla birlikte aynı şekilde hediyelikler, anahtarlıklar, üzerinde BÖF yazılı bardaklar verilerek, ‘Hediye istiyorsanız biz size veririz ama bu turnuvaya katılmayın’ deniliyor. Yani AKP ve MHP iktidarı, hukuksuzluklarına her seferinde bir yenisini daha ekliyor. Sadece turnuvayı illegalize etmekle değil, hukuksuz bir şekilde emniyete çağırıyor, tehdit ediyor, turnuvamızın engellenmesi için elinden geleni yapıyor.

'DAHA FAZLA ÖRGÜTLENECEĞİZ'

Çok yakın tarihte HDP faaliyetleri sebep gösterilerek, 12 Gençlik Meclisi üyemiz, içerisinde PM üyemiz Divan Orman’ın olduğu arkadaşımız hukuksuz bir şekilde gözaltına alındı ve 5 arkadaşımız sadece siyasi parti çalışmaları, basın açıklamaları, HDP faaliyetleri gerekçe gösterilerek tutuklandı. Bu da aslında AKP ve MHP iktidarının gençlerin siyaset hakkına yönelik politikaları, engellemeleri ve tahammülsüzlükleridir. Buradan bir kez daha söylüyoruz: HDP Gençlik Meclisi olarak her gün daha fazla örgütleneceğiz, aslında kendi yaşamımız için demokratik siyaset alanından asla vazgeçmeyeceğiz.
Cezaevlerinde tutsak bulunan HDP Gençlik Meclisi üyeleri başta olmak üzere, HDP faaliyetleri yürüttüğü için tutuklu bulunan tüm arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır. AKP-MHP iktidarının yargısıyla cezaevinde tutulan arkadaşlarımız, sadece siyasi parti faaliyetleri yürüttüğü için cezaevinde tutuluyor. Asıl amacın da gençler başta olmak üzere halkın demokratik siyaset alanından uzaklaştırılması, AKP ve MHP’ye karşı siyaset yürütmesini engellemek olduğunu iyi biliyoruz. Buna karşı mücadelemizi büyüteceğiz ve demokratik siyaset alanında çalışmalarımızı yürüteceğiz. Bilgi ve önleme faaliyetleri keşke hırsızlığı önleyebilse bu gençler için çok daha faydalı.

KPSS SKANDALI

Gerçekleştirilen KPSS sınavında çok büyük hukuksuzluk açığa çıktı. Bir yayınevindeki 20 sorunun sınavdaki sorularla aynı olduğu öğrenildi. Sosyal medyada gençlerin büyük bir tepki vermesi üzerine ÖSYM başkanının ‘şaibe yoktur’ açıklamasından 2 saat sonra gençlerin ve kamu personeli adaylarının büyük tepkisi üzerine ÖSYM Başkanı görevden alındı. Benzer durumlar önceki yıllarda da gerçekleştirildiğini hepimiz biliyoruz. 2003-2005-2011 yıllarında aslında yine benzer şekilde kamuoyunda sınav sorularının çalındığı ortaya çıktı. 2011’de 1 milyon 700 adayın girdiği YGS’de sınav sorularının çalınması üzerine ÖSYM Başkanı Ali Demir, 18 yıl hapis istemiyle yargılanmış kısa bir süre sonra serbest bırakılmıştı. Ali Demir’in ifadesindeki sözler çok çarpıcıydı. 15 yıl boyunca tüm sınav sorularının çalındığını itiraf etmişti ifadesinde. AKP ve MHP iktidarı sürecinde 15 yıl boyunca gençlerin gireceği ve aslında liyakatlı bir şekilde yürütülmesi gereken sınavların sorularının çalındığı itiraf edilmişti, ama ne yetkililer yargılanıp cezalandırıldı ne iktidar hesap verdi. 2011 yılında 18 yıl ile yargılanan Ali Demir cezalandırıldı. Ali Demir İTÜ’de öğretim görevlisi olarak çalışmaya devam ediyor, yani bir dönemin sınav sorularının çalınmasında sanık olarak yargılanan bir şahıs bugün hala İTÜ’de öğretim görevlisi olarak çalışmaya devam ediyor.

'ÇÖZÜM BİZDE'

AKP MHP iktidarının gençlere reva gördüğü bu. İktidarın gençlere ne kadar değer verdiğini hepimiz görüyoruz. Ne iktidara gençler inanıyor ne de gençler AKP MHP’nin iktidarını bu şekilde devam etmesine izin verecek. Biz çizilen bu karanlık tablo karşısında çaresiz değiliz, örgütlenerek AKP ve MHP iktidarının saltanatını yıkarak gençlere ve halka reva görülen tüm politikalara karşı çözümün bizde olduğunu her fırsatta söylüyoruz.

Çözüm bizde sloganıyla gerçekleştirdiğimiz kongre sonrası yarın yani 6 Ağustos’ta Amed’de ‘Çözüm Biz’de, savaşa ve sömürüye hayır’ sloganıyla 7 Ağustos’ta İstanbul Kartal Meydanında mitingler düzenliyoruz. Gençlere geleceksizliği, kadınlara tacizi tecavüzü katledilmeyi, halka yoksulluğu ve açlığı reva görenlere karşı çözüm bizde diyoruz. Çözüm mücadelede, örgütlenmede, halkta, kadında, gençte diyoruz. Biz buradan bir kez daha başta gençlik olmak üzere AKP ve MHP iktidarının gidişatından rahatsız olan, ‘Bu böyle gitmez, savaşa açlığa geleceksizliğe ve yolsuzluğa razı değiliz’ diyen herkesi yarın ve pazar günü gerçekleştireceğimiz mitinglere davet ediyoruz.

Demokratik siyaset alanından men edilmek istenen gençler ve kadınlar AKP ve MHP iktidarının sonunu getirecek ve saltanatını yıkacaktır. Buradan tüm gençlere çağrıda bulunuyoruz: Sizleri geleceksiz ve umutsuz bırakanlara, sizleri yok sayanlara ve tanımayanlara karşı daha fazla örgütlenelim mücadele edelim demokratik siyaset alanında mücadelemizi büyütelim.”