Gaspçı kayyumun Cegerxwîn büstüne saldırısı protesto edildi

Cegerxwîn’in Kine Em Parkı’nda bulunan büstünün gaspçı kayyum tarafından kaldırılması protesto edildi, AKP-MHP iktidarının Kürtlerin tüm değerlerine saldırdığı mesajı verildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Kürt Yazar ve Şair Cegerxwîn’in Kine Em Parkı’nda bulunan büstünün kaldırılmasına tepki gösterdi. HDP Batman İl Örgütü binası önünde yapılan eyleme, görevleri gasp edilen Batman Belediyesi eşbaşkanları Songül Korkmaz ve Mehmet Demir, Tevgera Jinên Azad (TJA), Barış Anneleri Meclisi, HDP İl Örgütü temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı.

Burada konuşan Demir, kayyumun Kürtlerin değerlerine saldırı gerçekleştirdiğini belirtti.

'KAYYUM REJİMİ FAŞİST REJİMDİR'

Eşbaşkan Songül Korkmaz ise basın metnini okudu. Korkmaz, “Kayyum tek dil, tek din, tek ulus paradigmasına dayalı faşist ulus devlet anlayışına karşı, demokratik ulus paradigmasını benimseyen çok dilliliği ve kültürel farklılığı zenginlik olarak gören, farklı etnisiteleri tanıyan ve savunan HDP Belediyeciliğini ortadan kaldıran faşist bir rejimdir. Başta Kürtlerin olmak üzere diğer halkların tarih, kültür ve hafıza kırımıdır. Demokratik Yerel Yönetimler üzerinden yaşam bulan Kürt folklorunu, kültürünü, tarihini, sanatını, dilini, aydınlarını, öncülerini, kahramanlarını toplumsal hafızadan silmeyi unutturmayı amaçlayan bir sistemdir” dedi.

'GASP VE DÜŞMANLIK'

AKP-MHP iktidarının Kürtlere karşı hayata geçirdiği bu rejimin gasp edici ve düşmanca ilişkinin açık bir göstergesi olduğunu dile getiren Korkmaz, “Bu bağlamda kayyum atamalarını, belediye ve irade gasplarını anlık, sadece bugüne ait bir uygulama olarak görmemekteyiz. Uygulamaların arka planı son derece ideolojik, tarihsel ve uzun erimlidir. Kürt halkına yönelik geleneksel bir politikanın devamıdır. Bu faşist anlayış, Kürt aydın ve şahsiyetlerinin heykel ve büstlerine zarar vererek ve ortadan kaldırarak tahammülsüzlüğünü göstermektedir” diye konuştu.

Kürtlerin değerlerine gerçekleştirilen saldırıların artığına dikkat çeken Korkmaz, şunları söyledi: “Dün Doğu Beyazıt’ta Ahmede Xane’nın heykelini parçalayarak kaldıran, Siirt’te Celadet Ali Bedirxan ismini taşıyan kütüphaneyi yıkarak gösteren anlayış, bugün Batman’da Kine Em Parkında ki Cegerxwin’in büstünü kaldırarak kendini göstermektedir. Kürt aydınlarının ismini taşıyan cadde, sokak ve parkların isimleri değiştirilirken Batman parklarına Karabağ ismi verilmektedir. Diyarbakır parklarına Devlet Bahçeli ismi verilmeye çalışılabilmektedir.

Bu tahammülsüzlük öyle bir safhaya ulaştırılmıştır ki Kürtçe konser ve Kürtçe tiyatro gösterilerine Türkiye’nin her yerinde izin verilmemektedir. Kayyum belediyelerinde Kürt folkloru, Kürt kültürü,  Kürt dili ile ilgili çalışmalara izin verilmemektedir. Kısacası Kürde ait her şeyi yok eden, bir hafıza kırımı ve değersizleştirmeyi dayatan Şark Islahat Planının güncellenmiş hali olan bir faşist anlayışla karşı karşıyayız. Bu anlayışı kınıyoruz. Bu anlayışı, bedeli ne olursa olsun asla kabul etmeyeceğiz. Ona karşı mücadele etmeye ısrarlı ve kararlı bir şekilde devam edeceğiz. Batman kayyumuna çağrımızdır. Kürt şairi ve aydını olan Cegerxwîn’in kaldırılan büstünü ivedilikle yerine konulmasını talep ediyoruz. Halkımızı bu hürmetsizliğe karşı duyarlı olmaya çağırıyoruz.”