Tutsak aileleri dayanışmayı büyütmeye çağırdı

Tutsak yakınları, Amed ve Van'da eylemlerini sürdürdü, dayanışmayı büyütme çağrısı yaptı.

Tutsak ailelerinin Amed ve Van’daki adalet nöbetleri sürüyor. Amed Barosu’nda başlatılan Adalet Nöbeti, 72. gününü geride bıraktı.

Hasta tutsak yakını Hasine Güler, eşi Sıddık Güler’in tedavisi nedeniyle yeniden karantinaya alındığını belirterek, "Yeter artık, hasta tutuklular serbest bırakılsın. Cezaevlerinden artık tabutlar çıkmasın" dedi.

İnci Güler ise şöyle dedi: “Burada oturduğumuzdan beri çocuklarımızın üzerindeki zulüm daha arttı. Cezaevlerinde onlara daha çok zulüm yapılmaya başlandı. Herkese çağrımızdır; bu zulme son verilsin. Bir çözüm üretilsin, çocuklarımızın cenazeleri cezaevlerinden çıkmasın. Çocuklarımızla birlikte biz de ölüyoruz! Nasıl ki kimse çocuklarının ölmesini istemiyorsa, biz de çocuklarımızın ölmesini istemiyoruz."

VAN

Ailelerin Van Barosu’nda başlattığı Adalet Nöbeti ise 47. gününde devam etti. Bugünkü nöbeti, Tokat T Tipi Cezaevi’nde bulunan hasta tutsak Rojhat Aydın'ın annesi Hame Aydın ile Van F Tipi Cezaevi’nde 6 yıldır tutsak bulunan Nazmi Aydın’ın annesi Zeliha Aydın (64) sürdürdü. Aileleri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ziyaret etti.

Anne Zeliha Aydın, şunları söyledi:

"Tutuklularımız cezaevinde ölüyor ama tabut bile verilmiyor. Adalet için buradayız. Bu zulmü kabul etmiyoruz” dedi. Aydın, 18 yaşında tutuklanan oğlunun 6 yıldır cezaevinde olduğunu belirtti. Aydın, tutuklulara dönük uygulamaları tepki göstererek, “Kürt olduklarından dolayı bu baskılar yapılıyor. Toplumun tutuklulara sahip çıkması gerekiyor. Halk uykusundan uyanmalıdır. Bir çözümün bulunması için nöbetteyiz. Adalet için buradayız, toplumun da adalet talebimize ses vermesi gerekiyor."

Barış Anneleri Meclisi üyesi Hatice Akdoğan, annelerin birlikte mücadele etmesi gerektiğinin altını çizerek, “Üzerimize ne düşerse yapmaya hazırız. Cezaevlerinden tutukluların cenazeleri çıkıyor. Cezaevlerinden artık cenazelerin çıkmasını istemiyoruz. Artık adalet ve barış istiyoruz” dedi.