Sanatçılardan ‘Dem dema azadiye’ hamlesi kapsamında eylem

Avrupa’da yaşayan Kürt sanatçı kolektifleri Avrupa’nın tüm ülkelerinde “Dem dema azadiye” hamlesi kapsamında eylem başlattı. Sanatçılar eylemlerinin startını İsviçre’nin Zürih kentinde verdi.

Avrupa’daki Kürt sanatçı kolektifleri, Almanya’nın Hannover, Stuttgart, Essen, Hamburg, Kiel, Berlin, Bielefeld, Duisburg, İsviçre’nin Zürich, Basel, Lozan, Fransa’nın başkenti Paris’te eylem düzenleyecek.

Hamle başladığında sürece aktif olarak katılacaklarını beyan eden sanatçılar eylemlerin startını bugün İsviçre’nin Zürih kentinde verdi.

Zürih'teki eylemde Kürt sanatçı kolektiflerinin ortak açıklamasını S. Adar okudu.

“Bir ulusu ulus yapan en temel değer, özgürlük mücadelesidir. Demokrasi, özgürlük, eşitlik, adalet her koşulda tüm insanlar için savunulması gerekir. Bu sayılan değerler tüm halkların olduğu gibi Kürt halkının da talebidir. Ancak TC devleti ile birlikte egemen güçler Kürt halkının bu taleplerine kulak tıkamakta ve saygı göstermemektedir. Hatta Kürt halkına ve Ortadoğu’da bulunan tüm halklara karşı savaş ve yok etme dayatılmaktadır” denilen açıklamada şunlar belirtildi: “Kürt halkının Önderi Abdullah Öcalan’a karşıda bizzat bu soykırım dayatılmaktadır. Abdullah Öcalan demokratik konfederalizmi, cinsiyet özgürlüğünü, ekolojik toplum yasalarını ısrarla savunan, etnik gruplar ve dinler arası sorunların demokrasi ile aşılacağına dair tezler ortaya koyan bir önderdir. Hatta onun bu düşünceleri Suriye’nin Kuzey Doğu bölgesinde yani Rojava’da yaratılan yeni yaşama, ilham kaynağı olmuştur. Rojava’da en temel düşman olan IŞİD barbarları bu felsefe ile engellenmiştir. Ancak hem Ortadoğu da hem de Türkiye’de IŞİD mantalitesi Kürt halkına ve onun önderine uygulanmaya devam edilmektedir. Bu saldırının başını da Türkiye AKP-MHP hükümeti yaparken, en büyük desteği de halkların ortak yaşamına karşıt olan ulus-devlet mantığındaki hegemonik güçlerde destek vermektedir.

ADALETSİZLİK VE ÇİRKİNLİKLERE ÖFKE DUYUYORUZ

Kürt sanatçıları olarak diyoruz ki, sanatta görünen dünya sadece tek boyutlu karanlık bir dünya değildir. Sanat dünyaya ikinci bir hayat verir. Tüm kötülüklere karşı iyi ve güzel olabilecek bir hayatı sanat ancak yaratabilir.

Sanatçılar olarak, bu adaletsiz ve çirkinliklere öfke duyuyoruz. Bu öfkemizi ise güzelliklerin savunucusu olarak dile getirmek istiyoruz. Mutsuzluklar karşısında mutluluk, adaletsizlikler karşısında adalet, hukuksuzluklar karşısında hukuku var etme görevimiz olduğuna inanıyoruz.

Şu anda hem Kürt halkına hem de onun liderine olan trajik ve yok sayan yaklaşıma karşı korkusuzca yüzleşme cesareti gösteriyoruz. Tıpkı Goya’nın tablolarına bakıldığında, en karanlık olanda bile sadece bir dönem olduğuna, gelip geçeceğine dair berrak bir umut vardır. Çünkü o sanatçı, gerçekler ile yüzleşme cesaretini tablolarında umuda dönüştürmüştür. Bizler de halk olarak yaşadığımız bu zor sürecin gerçekliğini görüyor ve hissediyoruz. Ama her şeye rağmen ışığın gelecek kuşaklara aktarma amacı ile yola çıkan sanatın gücüne inanan sanatçılar olarak çağrı yapıyoruz.

1999 yılından beridir Abdullah Öcalan 22 yıldır Türkiye’de bir adada tek başına ve bir hücrede tutulmaktadır. CPT’nin dahi işkence yapılıyor boyutunda sunduğu belge ve değerlendirmelerine rağmen bu işkenceye son verilmemektedir.

Dünyada yaşanan savaşların Kafkasya’dan Afrika’ya Avrupa’ya kadar yarattığı tahribat ve ortaya çıkardığı tahribat bilançosu çok fazladır. Bu savaşın durması, hak ihlallerinin ortadan kaldırılması ve özgür eşit bir şekilde yaşamak istiyorsak avukatsız halk olan Kürtlerin ve önderinin özgürlüğe kavuşması gerekmektedir.

Çağrımız duyarlılıktır. Çağrımız insan haklarının savunulmasıdır. Çağrımız eşitliktir. Çağrımız adalettir. Çağrımız IŞİD terörist zihniyetini tüm dünyadan def etmektir. Bunun için diyoruz ki, tecride, işkenceye, İmralı koşullarına son, Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürt halkına statü.”

Zürih'teki eylemde farklı müzik aletleri ve dans gösterilerin yapıldığı etkinlikte kampanyaya dikkat çekme amaçlı bildiriler dağıtıldı.

SANATÇILAR BİRÇOK MERKEZDE EYLEM DÜZENLEYECEK

Öte yandan “Dem dema azadiye” hamlesi kapsamında Kürt sanatçı kolektifleri, Almanya’nın Hannover, Stuttgart, Bielefeld, Duisburg, Essen, Hamburg, Kiel, Berlin, İsviçre’nin Zürich, Basel, Lozan Fransa’nın başkenti Paris’te sokaklarda sanatsal aktiviteler ve performanslarla “Dem dema azadiye” hamlesine dikkat çekilecek.

Şubat ayında ise müzik alanında kolektif çalışmaları yürütülecek. 15 Şubat uluslararası komploya dikkat çekmek amacıyla sokak tiyatroları oynanacak. 8 Mart’a kadar sokaklarda canlı resim performansları da olacak.