Êzidîler şehitler için buluştu: İhaneti de direnişi de unutmayacağız

Fermanın 8. yıl dönümünde şehitleri anan Êzidîler, KDP ihanetini de gerilla direnişini de unutmayacağı mesajını verdi.

Şengal’de 3 Ağustos 2014 Fermanı’nın 8. yıl dönümü dolayısıyla anma etkinliği düzenlendi.

Êzidî halkı, ferman şehitlerini anmak için sabah saat 10.00’da hayatı durdurdu, saygı duruşunun ardından birçok genç su dağıttı. Yüzlerce kadın, çocuk ve yaşlı ferman içinde susuzluk sebebiyle şehit düşmüştü. 7’den 70’e, tüm Êzidî halkı ayağa kalkarak ferman sorumlularından hesap sorulmasını istedi.

'KDP FERMANA YOL AÇTI'

Brahîm Xwedêda Qaso, 2014 yılında KDP peşmergesinin Şengal’i terk etmesinin ardından fermanla karşılaştıklarını hatırlatarak, “O gün binlerce insanımız DAİŞ’in eline düştü, binlerce kadın, çocuk ve yaşlılarımız susuzluktan öldü, bütün bunlar Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin yüzünden oldu” dedi. Brahîm Xwedêda, "Gerçekte İslam’dan uzaktılar. Êzidîleri zorla Müslüman yapmaya çalıştılar. Bu durum Mesut Barzani yüzünden başımıza geldi" dedi.
Qaso, aradan 8 yıl geçmesine rağmen ne Irak’ta ne de uluslararası düzeyde ferman suçlarından dolayı kimsenin yargılanmadığını belirterek, “Sorumlular hakkında dava ve soruşturmalar açılması gerekiyor. Suçluların yargılanması için bir yasa çıkarılmalıdır" diye belirtti.

Brahîm Xwedêda Qaso, konuşmasının sonunda, Majid Şengali gibi Şengal’in Êzidîlerin olmadığını söyleyen kişilere tepki göstererek, “Bunu söyleyenler parayı yiyenlerdir. Şengal’de diğer tüm halklara saygımız var ama Şengal Êzidîdir. 100 ferman da gelse biz Êzidîyiz. İnancını, tarihini ve şehitlerin kanını parayla satanlar insan değildir” dedi.

'GERİLLA DİRENİŞİNİ UNUTMAYACAĞIZ'

TAJÊ Koordinasyon Üyesi Neam Bedel, konuşmasının başında Şengal’de KDP’nin ihanetine dikkat çekerek, şunları söyledi: “8 yıl önce bu sıralarda Şengal DAİŞ’in eline düştü ve katliam gerçekleşti. Bu bizim için zor bir gün, dünya var oldukça Barzani Ailesi'nin ihanetini unutmayacağız. Sınır tanımayarak yardımımıza koşan gerillaların yardımını da tek birimiz bile kalsak unutmayacağız.”

Neam Bedel, ayrıca Êzidîlere seslenerek, "Her bir Êzidî, nerede olursa olsun, bugünü unutmasın, ansın. Bugünü ve Barzani Ailesi'nin ihanetini unutmasın. Bizi kimin sattığını, bize kimin yardıma geldiğini biliyoruz” ifadelerini kullandı.