Şenyaşar Ailesi'nin direnişi 31. gününde

Şenyaşar Ailesi'nin direnişi 31. gününde devam ediyor. TİHV, aileye dayanışma ziyaretinde bulundu.

AKP’li Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınlarının katliamında eşini ve 2 oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ile oğlu Ferit Şenyaşar’ın, Urfa'daki adliyenin önünde 9 Mart’ta başlattığı nöbet eylemi, 31. gününde devam ediyor. Adliye önündeki Şenyaşar Ailesi'ne destek ziyaretleri de sürüyor. Aralarında Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Amed Temsilcisi Murat Aba’nın olduğu heyet, aileye ziyarette bulundu.

 'ADALET GELENE KADAR BURADAYIM'

Anne Emine Şenyaşar, TİHV heyetine şahit olduğu hastanedeki katliamını ve son bir ayda adalet nöbetinde yaşadıklarını anlattı. Oğlu Fadıl Şenyaşar’a 37 yıl 9 ay hapis cezası verildiğini hatırlatan Anne Şenyaşar, “Oğlum hukuksuz yere tutuklu. Onun serbest bırakılmasını istiyorum. Burada oturduğumuzda sürekli müdahale ediyorlar. Evde oturamıyoruz, bir ay geride kaldı, bir yıl da sürse, adalet gelene kadar burada oturacağım. Zaten 3 yıldır yaşamıyoruz. Öldürseler de buradayız. Bizi katledenleri tutuklayın” şeklinde konuştu.
Kentte valilik tarafından alınan "eylem ve etkinlik yasağı"nın sadece kendileri için geçerli olduğunu dile getiren Ferit Şenyaşar, “Biz savcılığa dilekçe vermişiz, sonucunu bekliyoruz, bize müdahale ediyorlar. Her türlü kötü muameleye maruz kalıyoruz. Olay bir bütündür, failler aynı kişiler ama dava iki dosyaya ayrılıyor” diye konuştu.

'KATİLLERLE DEĞİL, BİZİMLE UĞRAŞIYORLAR'

Üzerine “Adalet” yazdığı A4 kağıdını heyete gösteren Şenyaşar, “Bu kağıdı açıp adliye binası önünde oturduğumda, yüzlerce polis müdahale edip gözaltına alıyor. Ülkenin geldiği durum bu. Ortada bir katliam var, ona ilişkin bir karar çıkmıyor. Savcılık ‘23 kişi tespit ettik’ diyor, o zaman gereğini yapın, neyi bekliyorsunuz?” diye sordu.
Heyette yer alan TİHV Sosyal Hizmet Uzmanı Mustafa Altıtop, "Umarım, maruz kaldığınız bu hukuksuz uygulamaların üstesinden gelirsiniz. Bu yönde bir temennimiz var. Bu süreçte elimizden ne geliyorsa, size destek vermeye hazırız” diye konuştu.