Şiban: Askerler helikopterin yanında başıma tekme attılar

Yaşamını yitiren Servet Turgut ile birlikte helikopterden atılan Osman Şiban, “Bir askerin helikopter yanında başıma tekme atması sonrası bayıldım. Askerler sürekli darp ediyordu" dedi.

Van’ın Çatak ilçesinde 11 Eylül 2020’de operasyona çıkan Türk askerleri tarafından gözaltına alındıktan sonra yaşamını yitiren Servet Turgut ile birlikte helikopterden atılan Osman Şiban, 9 ay sonra ifade verdi. Hakkında “örgüt üyeliği” iddiasıyla açılan soruşturma kapsamında Van Cumhuriyet Başsavcılığı’na ifade veren Şiban, olay günü yaşadıklarını anlattı. Servet Turgut’la birlikte gözaltına alındıktan sonra helikoptere götürüldüklerini ve bu sırada darp edildiklerini belirten Şiban, “Askerler sürekli darp ediyordu. Bizi helikopterin yanına götürdüler. Orada darp sürdü. Bir askerin helikopter yanında başıma tekme atması sonrası bayıldım. O andan sonrasını hatırlamıyorum. Gözlerimi Mersin’de açtım” dedi.

Şiban, işkenceye uğraması sonucu helikopterin yanında bayıldığını ve sonrasını hatırlamadığını söyledi. Suçlamaları kabul etmeyen Şiban, işkenceci askerler hakkında şikayetçi oldu.  Şiban, ifadesinin alınmasının ardından hakkında yurt dışı yasağı konularak serbest bırakıldı.