Antep'teki soykırım operasyonlarında 18 kişi tutuklandı

Antep’te gerçekleştirilen siyasi soykırım operasyonlarında gözaltına alınan 29 kişiden 18’i tutuklandı. 

Antep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen siyasi soykırım  operasyonu kapsamında 14 Temmuz günü Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) eski ve yeni yöneticilerinin bulunduğu 29 kişi yapılan ev baskınlarında gözaltına alınmıştı. Dün ve bugün adliyeye çıkarılan aralarında HDP İl Eşbaşkanları Musa Aydın ve Songül Koçdağ ile Barış Annesi Remziye Erdem’in de bulunduğu 18 kişi tutuklanarak, cezaevine gönderildi. 11 kişi ise ev hapsi ve adli kontrol şartıyla bırakıldı.

Savcılıkta ifade veren 29 kişiye, 31 Mart yerel seçim sürecinde yürüttükleri çalışmalar, katıldıkları toplantılar, 2019’da Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Divan Kurulu üyesi ve Amed Milletvekili Musa Farisoğulları’nın Antep’te olduğu bir toplantıya katılmaları, DTK çalışmalarında yer almaları, üyesi oldukları HDP ve DBP il binalarına gitmeleri, sanal medya hesapları üzerinde HDP’nin yaptığı çalışmaları beğenip paylaşmaları, teknik ve fiziki takip ile telefon kayıtlarına ilişkin sorular yöneltildi.

Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen HDP İl Eşbaşkanı Songül Koçdağ, DBP eski İl Eşbaşkanı Ali Şimşek, SYKP İl Eşbaşkanı Ahmet Aşkar, HDP Şahinbey İlçe Eşbaşkanı Bahri Yarış, Barış Annesi Remziye Erdem, Recai Yılmaz, tıp öğrencisi Cüneyt Kaya, HDP Şahinbey İlçe Yöneticisi Remziye Kuş ile İsa Aslan adlı siyasetçiler tutuklandı.

Adliyeye sevk edilen 6 kişi ise ev hapsi ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

Önceki gün ise HDP İl Eşbaşkanı Musa Aydın, Adnan Erol, Hurşit Besle, Abdullah Acar, Enver Özman, Sevinç Selçuk, Ömer Sungur, İbrahim Dağ ve Hasan Saran tutuklandı.

Bugünkü tutuklamalarla birlikte gözaltına alınan 29 kişiden 18’i tutuklanarak cezaevine gönderildi.