Aslan ve Farisoğulları’nın da olduğu 33 tutsağa işkence ve sevk

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan DBP’nin eski Eşbaşkanı Mehmet Aslan ve HDP Amed Milletvekili Musa Farisoğulları’nın da bulunduğu yaklaşık 33 tutsak işkence edilerek F Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi.

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde aralarında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eşbaşkanı Mehmet Aslan ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed Milletvekili Musa Farisoğulları’nın da bulunduğu yaklaşık 33 tutsağın 14, 15 ve 16 Eylül tarihleri arasında Diyarbakır D Tipi’nden Diyarbakır F Tipi Cezaevi’ne işkence edilerek, sevk edildiği öğrenildi.

Sürgün edilenlerden Aziz Tufan isimli tutsak annesi Aysel Tufan ile yapmış olduğu telefon görüşmesinde konuya ilişkin bilgi verdi. Anne Tufan oğlunun aktarımlarını şöyle iletti:

“Oğlum ve beraberindeki diğer tutuklular ellerinden kelepçelenerek sürgün edilmiş. Sürgün sonrası F Tipi Cezaevinde fiziki işkenceye maruz kalmışlar. Zaten kendisi ile sadece 46 saniye konuştuk. Oğlum ve beraberindekilerin sağlığını merak ediyoruz. Bu duruma ilişkin Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) ve İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) başvuracağız” dedi.

14, 15 ve 16 Eylül tarihlerinde sevk edilen siyasetçilerin isimleri şöyle: DBP eski Eşbaşkanı Mehmet Aslan, HDP Amed Milletvekili Musa Farisoğulları, Uğur Boztaş, Emrah Durmaz, Sercan Gümüş, Engin Akhan, Mehmet Hanifi Kanat, Barış Sümbül, Rıdvan Kaya, Hayati Uzman, Halis Tekin, Sadık Nakçı, Mehmet Acar, Aziz Tufan, Mustafa Argın, Ahmet Salmas, Hüseyin Işık, Abdulhalik Kaplan, Heja Algan, Nimetullah Cinkılıç, Serhat Karagöz, Burhan Taş, Şaban Çelik, İhsan Uğur, Kervan Beyhan, Halil Güneş, Serhat Kuşlu ve isimleri öğrenilemeyen 5 kişi.