‘Bêrîtan çizgisi temel perspektiftir’

YJA Star Komutanlarından Berfin Nurhak, zafer inancı güçlü olan eylem, kişilik ve duruşu; tarih, siyasi ve cins bilinciyle fedailiği bütünleştiren Bêritan çizgisinin, kadın ordulaşmasının temel perspektiflerinden olduğunu söyledi.

YJA Star Komutanlarından Berfin Nurhak, Bêrîtan’ın (Gülnaz Karataş) eylemi, eylemi oluşturan kişiliği ve Kürt Halk Önderi’nin bu eylemi tanımlama düzeyi, anısına yaptığı değerlendirmeler ve sunduğu perspektiflerin yeni bir tarihi aşamayı başlattığını belirtti.

YJA Star Komutanlarından Berfin Nurhak, ANF’nin sorularını yanıtladı.

Kürdistan’da halk devrimi yaşanıyor. Kadın özgürlük mücadelesi kazanımlarla büyüyor. Bu mücadelenin oluşturduğu değerler ve bu değerler etrafında gelişen yaşam-savaş gerçeği var. Bunları ele aldığınızda Bêrîtan’ın eylemini nasıl tanımlıyorsunuz?

Üzerinden 29 yıl geçti. Yıl dönümü vesilesiyle Bêrîtan’ın şahsında tüm devrim şehitlerimizi bir kez daha anıyor, zafere olan inancımızı ve sözümüzü yineliyoruz. Şehit Bêrîtan arkadaşın eylemi ve bu eyleme götüren devrimci kişilik bir çizgidir. Özgürlük mücadelesinde yaşam ve mücadele tarzıdır. Devrim mücadelemizde çizgi olmak; nasıl yaşanılacağının, savaşılacağının, mücadele edileceğinin perspektifi olmaktadır. Çizgi olan duruş, eylem gerçeği; değerler ve ilkeler toplamını ifade eder. Öyle bir durum ki; çizgi olan kişilik, 50-60 yıl hatta bir asır sonrasına da perspektif oluyor. Zaten tarihi de köklü ve güçlü yapıyor. Kürdistan Özgürlük Mücadelesinde, kadın özgürlük mücadelemizde bir eylemin, bir duruşun, kişiliğin çizgi olmasının koşulu var. Parti tarihimizden, Önderlik felsefesinden, kadın tarihimizden anlayabildiğim kadarıyla her eylem, her duruş çizgi olmuyor. Çizgi olmasının ilkeleri var.

Nedir çizgi olmanın ilkeleri?

Çok geniş açılabilir. Kısa, öz ve anlaşılır bir şekilde ifade edersek; mücadelenin çok çetin olduğu, düşmanın çok yöneldiği, imkanların yok denecek düzeyde olduğu dönemlerde mücadeleyi geliştirme iddiasıdır. Şöyle; herkesin ‘olmaz’ dediği yerde ‘mücadele olur, direniş olur, eylem olur’ demek. Kısacası zafer inancı güçlü olan eylem, kişilik ve duruş çizgiyi ifade etmektedir.

Bir de çizgi olan eylem, kişilik, duruş gerçeğinde çok yönlü mücadele perspektifi var. İdeolojik, örgütsel, siyasi, toplumsal, yani yaşamın ve savaşın her anına perspektif olur. Haki Karer ve Kemal Pir, parti gerçeğimizde çizgidir. Önderliğe bağlılığın ve inancın çizgisidir. Diyarbakır Zindanı’nda Mazlum Doğan, Ferhat Kurtay, Eşref Anyık, Mahmut Zengin, Necmi Öner, Mehmet Hayri Durmuş, Kemal Pir, Akif Yılmaz, Ali Çiçek’in ‘Direnmek Yaşamaktır’ düsturuyla yaptıkları eylemler, çizgidir. İşte heval Bêrîtan da bir çizgiyi ifade etmektedir.

Şehit Bêrîtan’ın eylemini yaptığı dönemi, koşulları hatırlatır mısınız?

1990’lı yıllar. PKK’ye binlerce katılım var. Halkın kimliği olmuş. Devrim imkanları çok fazla. PKK’nin sağladığı bu gelişmeler karşısında uluslararası yönelimler de çok fazla. Güney Kürdistan’da mevzilenen gerillaya ilk hava saldırıları bu yıllarda yapıldı. İsrail ve TC anlaşarak, 1992’de Lübnan sahasındaki Parti merkez çalışmaları üzerine baskı kurdu, merkez çalışmaları Suriye sahasına kaydırıldı. Halka yönelik saldırılar, cinayetler, mitinglere saldırma, Newroz kutlamalarını engellemeler vardı.

Güney Kürdistan’da henüz yeni oluşturulan KDP-YNK hükümeti, PKK’nin Kürdistan’da oluşan gücüne karşı uluslararası güçlerle anlaşarak gerillaya karşı saldırılar planladı.

PKK’ye binlerce kadın katılımı var. Halk içerisinde örgütlenmelerde, düşmana karşı gerçekleştirilen mitinglerde, yürüyüşlerde kadın öncüdür. Şehit Binevş Agal’ın kişiliği, duruşu ve eylemleri çok öndedir. 1990 Newrozu’nda Amed surlarında Zekiye Alkan bedenini ateşe verdi. İki yıl sonra İzmir-Kadifekale’de Newroz kutlamasında Rahşan Demirel’in eylemi oldu. Savaşa katılım, Kürdistan kadınında büyük bir kararlılık var.

Uluslararası güçlerin ortak konsepti ve planlaması temelinde TC, KDP, YNK ortaklığında 1992’de Güney Kürdistan’da gerilla güçlerinin bulunduğu alanlara kapsamlı bir saldırı başlatıldı. Amacı, gerillayı ve PKK’yi bitirmekti. Bu şartlarda elbette gerilla içerisinde bir direniş gerçeği vardı. İşte Bêrîtan bu şartlarda Xakurkê’deki mevzisinde son mermisine kadar çatıştı, teslim ol çağrılarına karşılık silahını kırıp kendisini uçurumlardan attı. Bu saldırı içerisinde gerillanın savaş iradesini ortaya çıkarıp kadının savaştaki kararlılığını ve iddiasını ortaya koydu.

Bu fedai duruşunu sağlayan birikimi için neler söyleyebilirsiniz?

Tarihi bilinci çok güçlü; Kürdistan tarihini iyi biliyor. Kürt halkının ve isyanlar tarihini çok iyi biliyor. Kürdistan’da var olmanın koşulunun direnişten geçtiğinin bilincinde. Yakın tarihte gerçekleşen direnişlerden zindan direnişinden, Zekiye Alkan, Rahşan Demirellerin eyleminden güç aldığı muhakkak.

Bununla birlikte siyasi bilinci çok güçlü. Kapsamlı saldırı karşısında teslimiyetçi uzlaşma anlayışı karşısında kendi öz gücüne dayanarak ilkeli mücadelesinde, savaş kararlılığında ısrar etmektedir. Savaş ne kadar zor, imkanlar ne kadar zor olursa olsun son mermisine kadar, silahını kırması ve kendisini uçurumdan atması kendi öz gücüne dayanarak savaşmasında ısrar etmektedir.

Kadının savaşabileceğini ve bu savaşta kadının kendisini feda edebileceğini göstermektedir. Çünkü o yıllarda bir çizgi olarak kendisini dayatan ‘savaşta kadın olmaz’ anlayışına karşı kendi eylemiyle ‘Kadın savaşır, fedai olur, komutanlaşır ve direnişi tarihe mal olur’ dedi.

Devrimci, sosyalist, savaşçı, eylemci kişiliği üzerine değerlendirmeleri kapsamlılaştırmak mümkün.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, Bêrîtan’ın eylemini nasıl ele aldı, nasıl değerlendirdi?

Önderliğe bir rapor yazıyor. Önderlik, ‘Raporunda Önderlik çözümlemelerinden yararlanarak bir roman denemesi yapmak istiyorum, diyor. Bizde hiç kimse böyle birşey söylememiştir. Eylemi anlamlı ve çok cesur bir eylem. Arkadaşlar diyor adını tabura vereceğiz. Mesele adını tabura vermek değil, mesele takip ettiği tutumu yaşatabilmektir” diyor Önderlik.

Önderlik, kadın özgürlük mücadelesinde ısrar etti. Bêrîtan’ın kahramanca eyleminden güç alıp kadını savaşa, gerillaya katmada ısrar ederek, hamlesel gelişme temelinde Kürdistan’da kadın ordulaşmasının perspektifini gündeme koydu. Şehit Bêrîtan çizgisinde kadın ordulaşması, kadın komutanlığını gündeme aldı. Önderlik, salt adını tabura vermek değil, ordulaşma perspektifiyle takip ettiği tutumu yaşattı. Bêrîtan’ın eylemi, eylemi oluşturan kişiliği ve Önderliğin bu eylemi tanımlama düzeyi, anısına yaptığı değerlendirmeler, sunduğu perspektifler, yeni bir tarihi aşamayı başlattı.

Önderlik, 1990’lı yıllardan sonra kişilik çözümlemelerine baktığımızda erkek kişiliğinin mevcut durumunu, tarihsel konumunu, egemenliğini çözdü. Kadının mevcut durumunu, tarihsel konumunu çözümledi. Savaş pratikleri içerisinde ortaya çıkan erkek ve kadın gerçeğini çözdü. Savaş içerisinde asi-avare çeteci erkek gerçeğini çözümledi. Bunun karşısında kadının tarihsel konumu ve kişiliğine dayanarak sosyalist insan mücadelesinde kadının daha iyi bir pozisyonda olabileceğine inandı, kadın gerçeğinde özgürlük potansiyelinin daha güçlü değerlendirileceğine ve bunun örgütlü bir imkana kavuşturulunca büyük gelişmelerin oluşturulacağını öngördü. 1990’lı yıllarda asi-avare-çeteci kişilik özelliklerinin erkekte boy vermesi ve bunun karşısında Bêrîtan gerçeğinin ortaya çıkması, cins mücadelesinin daha da kapsamlılaştırılması ve bu temelde kadın özgürlük mücadelesinin daha da geliştirilmesi için Bêrîtan gerçeği bir öz kaynak olmaktadır.

Şehit Bêrîtan’ın eylem çizgisinde kadın ordulaşması ne demek?

Kürdistan’da halk büyük savaşıyor. Kadınlar da katılıp düşmana karşı varlık ve özgürlük savaşı veriyorsa büyük bir irade ve özgür kişilik gerçekleşmektedir. Savaşmak büyük bir iradeyi oluşturmaktadır. Ordulaşmak demek, düşman karşısında Kürt kadınının kendisini savunması demektir. Ordulaşmak demek, örgüt yapılanmamız içerisinde erkek egemenlikli zihniyet ve yaklaşımlar karşısında özgürlük mücadelesi verebilmek için büyük bir örgütlülük gücüdür. Ezilen, köleleştirilen, savaşta gücüne inanılmayan kadın gerçeği, örgüt ve ordulaşma imkanlarına kavuştuğunda en üst düzeyde özgürlük potansiyelini açığa çıkardığı görülecektir. Erkek egemenlikli zihniyet ve yaklaşımlara karşı ısrarlı ve kararlı bir şekilde mücadele edecektir.

Kürdistan’da Devrimci Halk Savaşı devam ediyor. Devrim değerlerini koruma, geliştirme, büyütme mücadelesinde Bêrîtan çizgisi nasıl bir perspektif sunuyor?

Uluslararası komplocu güçler, devrimimize karşı kendisini yeniden örgütlüyor. Son 10 yıldır komplo siyaseti ve uygulamaları tasfiye ve imha savaşı tarzında kendisini örgütleyip yürütmektedir. Şehit Bêrîtan çizgisi doğrultusunda kendi öz gücüne dayanmakta, gerilla mücadelesinde ısrar etmek bizi başarıya götürecektir. YJA Star gerillaları 30 yıldır Bêrîtan çizgisinde ordulaşarak ve tarihinden aldığı güçle bugün daha iyi savaşıyor. Günümüz savaş gerçeğinde teknik ve taktik donanımla kadın gerillalar en önde savaşmaktadır. Tekniği kavrama, düşman tekniğini çözmede, buna karşı teknikler geliştirmede öncülük rolünü oynuyor. Taktik yaratıcılıkta YJA Star gerillaları en önde savaşmaktadır. Şehit Bêrîtan, tüm o savaşın çetinliği içerisinde silahının düşmanın eline geçmemesi için kırıyor ve tüm teslim ol dayatmalarına karşı kendisini uçurumlardan atıyorsa, günümüzde YJA Star gerillaları bu tarihinden güç alarak taktikte yoğunlaşıyor, kendi öz kaynaklarına dayanarak direniyor, savaşıyor ve en son noktada fedaice şehit düşüyor. Devrimci Halk Savaşı böyle yürüyor ve böyle kazanıyor.

Şehit Bêrîtan gerçeği, mücadelenin her alanına tarihi güç olmaktadır. İdeolojik alanda, siyasi alanda, jineoloji bilimi alanında perspektif gücü olmaktadır. Kadın nerede olursa olsun ister dağda, ister şehirde, kırda, mahallede, iş yerinde olsun Bêrîtan gerçeğinin perspektifi, ‘Kendini öz gücüne dayanarak savun ve bunda ısrar et’ anlayışı ve çizgisinin öneminin farkındadır.